Park Chobe
Położony w północno-wschodniej Botswanie Park Chobe jest miejscem, gdzie żyje największa w Afryce populacja słoni licząca ponad 50 000 zwierząt. Jest to jedno z najlepszych miejsc na safari w Afryce, ponieważ koncentracja zwierząt na wąskim odcinku w pobliżu rzeki jest imponująca. Teren parku przylega do rzeki Chobe (tak nazywany jest dolny bieg rzeki Kuando), wpadającej do Zambezi. Połączone rzeki kilkadziesiąt kilometrów dalej tworzą malownicze wodospady Wiktorii. Oprócz safari z samochodu popularne są także wycieczki łodziami po rozlewiskach rzeki. Jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie regularnie można zobaczyć stada słoni przepływających rzekę, aby dostać się na wyspy z soczystą trawą.
Rozlewiska rzeki są domem dla dużej populacji hipopotamów. Zwierzęta te zwykle dzień spędzają zanurzone w wodzie. Na brzeg wychodzą nocą na żer, a samce prowadzą wówczas niekończące się walki. Hotele położone nad rzeką, także poza parkiem, mają zawsze ogrodzenia pod napięciem, żeby zwierzęta nie dostały się na ich teren. W nocy bardzo często słychać charakterystyczne porykiwania walczących samców. Hipopotamy najlepiej podziwiać w trakcie wycieczki łodzią, choć operatorzy unikają zbytniego zbliżania się do tych zwierząt. Te na co dzień łagodne i spokojne zwierzęta potrafią być agresywne w obronie swojego terytorium lub potomstwa. Ich wielkość i siła budzi respekt.
Rzeka Chobe to jedno z niewielu miejsc, gdzie można zobaczyć pływające słonie. W parku cały dzień trwa niekończący się pochód rodzinnych grup tych zwierząt do rzeki. Słonie wędrują z odległych zakątków parku, żeby pić, schłodzić się w wodzie i dotrzeć do bogatych zielonych pastwisk na rozlewiskach. Słonie płyną zawsze jeden za drugim, chwytając poprzednika trąbą za ogon. Zwierzęta te dobrze pływają, nawet małe słoniki poruszają się sprawnie w wodzie. Największa w Afryce koncentracja słoni pozwala łatwo podziwiać zachowania i życie rodzinne tych wspaniałych zwierząt.
W rzece żyją także krokodyle. Najchętniej wylegują się w ustronnych miejscach, dlatego najlepiej obserwować je w czasie safari z łodzi. Krokodyle można spotkać także na brzegach rzeki poza parkiem. Kąpiel, a nawet zbliżanie się do rzeki jest bardzo ryzykowne, ponieważ krokodyle potrafią doskonale maskować się.
Brzeg rzeki jest także wodopojem i miejscem żerowania dla wielu innych zwierząt. Można tu spotkać duże stada antylop. Na zdjęciu widać dorodnego samca kudu w otoczeniu antylop impala. Antylopy kudu w Chobe nie są zbyt płochliwe, pozwalają na bliskie podjechanie i cierpliwie pozują do zdjęć. Przy brzegu gromadzą się zwykle także liczne stada antylop impala. Zwierzęta są przyzwyczajone do obecności samochodów, dlatego można do nich podjechać naprawdę blisko.
Brzeg rzeki przyciąga wiele zwierząt, przemarsze z odleglejszych zakątków buszu do wodopoju to niekończący się proces. Na zdjęciu widoczna jest żyrafa południowa (Giraffa giraffa). Jest to jeden z czterech wyodrębnionych w 2016 roku na podstawie badań genetycznych gatunków żyrafy. Północną Namibię, południowo-zachodnią Zambię, zachodnie Zimbabwe oraz północną Botswanę (Chobe) zamieszkuje podgatunek żyrafy południowej nazywany żyrafą angolską (Giraffa giraffa angolensis). Podgatunek ten liczy około 13 000 osobników. Ostatnie badania genetyczne pokazują, że populacja z Namibii, zamieszkująca park Etosha oraz pustynię Namib to oddzielne podgatunki żyrafy.
Chobe zamieszkuje duża populacja bawołów afrykańskich. Zwierzęta te można łatwo spotkać na rozlewiskach oraz na trawiastych, bardziej suchych terenach w głębi parku. Te łagodne z wyglądu zwierzęta uważane są za jedna z bardziej niebezpiecznych. Byki potrafią ważyć nawet 900 kg, przypisuje im się szczególną agresywność, szczególnie kiedy poczują się zagrożone. Hipopotamy i bawoły zabijają w Afryce kilkukrotnie więcej ludzi niż lwy czy inne wielkie koty.
W parku można dość regularnie spotkać lwy. Zwykle trzymają się one dalej od rzeki, spędzają dzień w buszu i dlatego trudniej je zauważyć. Na szczęście lwy zupełnie nie przejmują się obecnością ludzi i samochodów, często jako miejsce odpoczynku i sjesty wybierają drogi w parku. Lwy można wówczas obserwować z naprawdę bliskiej odległości. To lwy są królami buszu i wszyscy muszą je omijać.
Informacje praktyczne
Park Chobe
Park ten jest jest jednym z najlepszych miejsc na safari w Afryce. Położony jest u zbiegu granic Botswany, Namibii, Zimbabwe i Zambii, wielu turystów przyjeżdża tu z miejscowości Victoria Falls w Zimbabwe przy okazji odwiedzania słynnego wodospadu. Po parku można poruszać się samodzielnie, większość zwierząt można zobaczyć w pobliżu rzeki przy bramie wjazdowej w Kasane. Konieczny jest jednak samochód z dobrym napędem 4×4 typu Toyota Hilux. Problemem jest głęboki piasek na drogach, dlatego łatwo jest tam utknąć w nieodpowiednim aucie. Wycieczkę po parku można zorganizować z każdego hotelu oraz wielu agencji w mieście, czasem wystarczy zaczepić kierowcę samochodu do safari. Popularne są także wycieczki łodziami po rozlewiskach rzeki, polecamy wieczorną przejażdżkę z niesamowitymi widokami zachodzącego słońca i mnóstwem zwierząt. Ceny za wjazd do parku oraz organizowane safari są umiarkowane w porównaniu z wieloma miejscami w Afryce https://chobenationalpark.co.za/chobe-national-park-information/
Ptaki
Rozlewiska rzeki przyciągają bardzo dużo ptaków. Miłośnicy fotografowania ptaków znajdą na pewno wiele okazji i wdzięcznych modeli. Wyzwaniem będzie raczej wybór priorytetów, czy skupiać się na dużych zwierzętach, czy miejscowych ptakach. Na zdjęciu powyżej pokazana jest grupa dławigadów afrykańskich (Mycteria ibis, Yellow-billed stork)
W parku Chobe najwięcej jest oczywiście ptaków wodnych, ale w buszu także można wypatrzeć dość powszechne dzioborożce. Na starych drzewach nad wodą siadają imponujące bieliki (rybożery) afrykańskie. Zdjęcie powyżej przedstawia parę ibisów czczonych (Threskiornis aethiopicus, African sacred ibis). Zawsze warto obserwować pobliskie zarośla, ponieważ w każdej chwili można natknąć się na ciekawego i rzadkiego ptaka.