Wokół jeziora Garda

Tereny wokół jeziora Garda należą do trzech bardzo różnorodnych włoskich regionów. Północna część to Trydent-Górna Adyga, malownicze Alpy z silnymi niemieckimi wpływami kulturowymi. Wschód to Wenecja Euganejska, przez wieki zdominowana przez Wenecję. Zachód to bogata Lombardia, z niesamowitymi zabytkami i pięknymi krajobrazami.

Molveno

Okolice jeziora Garda to doskonałe miejsce na jednodniowe wycieczki. W górach znajdziemy kilka przepięknych, niedużych jezior. Jednym z nich jest Lago Molveno, uważane często za najpiękniejsze jezioro we włoskich Alpach. Krajobrazy wokół tego jeziora są wspaniałe, a jezioro kryształowo czyste. Miasteczko Molveno jest także warte zobaczenia, typowo alpejskie budynki tworzą świetną atmosferę. Miejsce warte do zatrzymania się na lunch w jednej z doskonałych restauracji. W pobliżu Molveno można wjechać na doskonały punkt widokowy Palon di Tovre. Najpierw wyciągiem krzesełkowym wjeżdżamy na płaskowyż Pradel, potem kolejką gondolową na wymieniony punkt widokowy. Kolejka i wyciąg są czynne przez cały rok, korzystają z nich nie tylko narciarze. Cała trasa znad Gardy do Molveno jest pełna pięknych widoków.

Trydent

Położony ok. 30 km od Riva del Garda Trydent (Trento) to spokojne, piękne historyczne miasto. Skojarzenie z Soborem Trydenckim jest jak najbardziej prawidłowe, to w górującym nad miastem Castello del Buonconsiglio odbył się w połowie XVI wieku zjazd biskupów, który zdecydował o dzisiejszym kształcie Kościoła Katolickiego. W mieście znajduje się kilka wspaniałych zabytków, wiele malowniczych uliczek i zakamarków czyniących z Trento jedno z najładniejszych włoskich miast.

Arco, Tenno i Lago di Ledro

W pobliżu północnej części jeziora Garda znajdziemy kilka mniej popularnych a bardzo urokliwych miejsc, doskonałych na jednodniową wycieczkę znad Gardy. Arco jest uroczym, niedużym miasteczkiem położonym wśród sadów i winnic. Doskonały, łagodny klimat pozwala tu na bardzo intensywną uprawę doskonałej jakości owoców i winorośli. Nad Miasteczkiem górują pozostałości zamku hrabiów Arco, kontrolujących przez wieki tę żyzną dolinę i szlak przez Alpy. Tenno położone jest malowniczo na stokach gór wznoszących się nad jeziorem i doliną, oferuje malownicze zabytki i doskonałe widoki. Lago di Ledro to kolejne piękne górskie jezioro oddzielone od Gardy pasmem gór, kiedyś odcięte i trudno dostępne, dziś okolicę można łatwo zwiedzić dzięki nowej drodze z długim tunelem zapewniającym łatwy dojazd.

Równina między Riva del Garda a Arco, otoczona stromo wznoszącymi się górami to bardzo żyzny rejon upraw winorośli, jabłoni i wielu innych owoców jak egzotyczne kiwi. Na końcu tej równiny, u podnóża skały leży Arco. Charakterystycznym punktem są pozostałości wież zamku wznoszącego się ponad miastem. Do zamku można zrobić wycieczkę, wygodna trasa zaczyna się w centrum miasteczka, idzie się około 15-20 minut.

 Z zamku rozpościera się ładny widok na całą dolinę oraz okoliczne szczyty, w oddali widać jezioro Garda. Zamek hrabiów Arco pochodzi z XI wieku, został zniszczony i opuszczony w początkach XVIII wieku. Przy centralnym placu w Arco znajduje się duży i ładny barokowy kościół Collegiata dell’Assunta, przy wąskich uliczkach odchodzących z placu można obejrzeć ładne pałace z freskami na zewnątrz.

W okolicy Arco, nad rzeką Sarca w miejscowości Ceniga znajdziemy malowniczy most.  Według legend powstał w czasach rzymskich, ale dziś nie jest znane jego pochodzenie ani czas budowy. Tablica informuje, ze most był dwukrotnie odbudowywany, w XVIII oraz XIX wieku. Służy do dziś dla lokalnego ruchu, przy moście znajduje się ładna plaża. Woda w tej bardzo ładnej, górskiej rzece jest niestety lodowata.

Obok miasteczka Sarche leży urocze Lago di Toblino. Ozdobą jeziora jest wyspa ze wspaniale zachowanym zamkiem. Budowla należała do biskupów Trydentu, zatrzymywali się tu legaci papiescy w drodze na sobór. Obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie w XVI wieku.

Tenno

Wijąca się przez góry droga po kilku kilometrach doprowadzi nas do kilku ciekawych miejsc w okolicy miasteczka Tenno. Nad miasteczkiem góruje świetnie zachowany Castello di Tenno z XIII wieku. Warto też odbyć krótki spacer do romańskiego kościoła z IX-XII wieku Chiesa di San Lorenzo. Z kościoła roztacza się spektakularny widok na jezioro Garda, w samym kościele możne podziwiać renesansowe freski z XIV wieku. Kilka kilometrów w górę, za miasteczkiem leży malownicze lago di Tenno, alpejskie jezioro z wyjątkową turkusową barwą. Jezioro powstało samoistnie około roku 1100, kiedy ogromne osuwisko skalne zatamowało bieg górskiej rzeki. Poziom wody ulega wahaniom, ale niezwykłą barwę gwarantują białe głazy zalegające dno jeziora.

Początki kościoła San Lorenzo sięgają IX wieku, z tego okresu zachowała się apsyda z pięknymi kamiennymi fryzami wokół okien. Warto wypatrzeć ten jeden z najwcześniejszych w tym rejonie przykładów sztuki romańskiej. Wnętrze kościoła zdobią freski z różnych epok, najstarsze niedawno odsłonięte pochodzą z XII wieku, najładniejsze wykonał w XIV wieku artysta z Werony Giuliano d’Avanzo.

Zamek w Tenno

Charakterystycznym punktem w Tenno jest imponujący średniowieczny zamek. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku XIII wieku, należał wtedy do biskupów trydenckich. Burzliwa historia budowli, czas wojen, przechodzenia zamku z rąk do rąk nie spowodowała na szczęście dewastacji zamku. W XIX wieku biskupi sprzedali zamek świeckim właścicielom. Budowla podupadła dopiero w początkach XX wieku, kiedy zawaliła się jedna z wież. Obecnie zamek jest prywatną rezydencją i nie jest możliwe zwiedzanie wnętrz.

Informacje praktyczne

Jezioro Garda jest atrakcyjne nie tylko latem, choć to plaże oraz bogata oferta sportów wodnych przyciągają wtedy najwięcej turystów. Zimą w pobliskich górach przyciągają turystów popularne ośrodki narciarskie, ale miejscowości położone nad jeziorem są także warte odwiedzenia. Tereny te mają łagodniejszy klimat dlatego zwykle nie występują tu duże opady śniegu. Także zimą można zwiedzać okolice bezproblemowo, cieszyć się brakiem tłoku i pięknymi o tej porze roku widokami. Południowa łagodna i szeroka część jeziora daje więcej możliwości uprawiania sportów wodnych czy plażowania. Natomiast północna część Gardy jest zdecydowanie bardziej malownicza, skalista, widoki są spektakularne. Nie tylko miasteczka położone nad samą Gardą są interesujące, najbliższa okolica oferuje także szereg atrakcyjnych miejsc na krótkie wycieczki. Stolicą regionu jest niewymagająca dodatkowej reklamy Werona, jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Zdecydowanie warte odwiedzenia są także trochę dalej położone miejscowości, lista jest długa, więc wymienimy tylko kilka. Polecamy Soave, stolicę regionu winnego z dobrze zachowanym zamkiem, malowniczą Mantuę, związaną z historią Legionów Polskich u boku Napoleona oraz położony bardziej na północ Trydent (Trento). Jezioro Garda jest także popularne wśród nurków bijących rekordy głębokości. W najgłębszym miejscu jezioro ma 346 m.

Lago di Ledro

Położone na wysokości 655 m n.p.m. jezioro uważane jest za jedno z najczystszych we Włoszech. Okolica nie przyciąga tak dużej liczby turystów jak Garda, jest tu bardzo spokojnie, a piękna okolica zachęca do pieszych i rowerowych wędrówek. Wokół jeziora biegnie ścieżka spacerowa o długości około 10 km. Lago di Ledro słynie z osady z epoki brązu odnalezionej tu w 1929 roku, kiedy opadł poziom jeziora w związku z budową hydroelektrowni. Osadę zrekonstuowano i dzięki temu można poznać, jak wyglądało życie ludzi w domach na palach przed 4 tysiącami lat.

Nie zawsze ten rejon był tak spokojny. W czasie I wojny światowej ten przygraniczny region stał się areną ciężkich i przewlekłych walk między wojskami włoskimi a austro-węgierskimi. Bardzo ucierpiała miejscowa ludność, wiele osób wysiedlono, okoliczne miasteczka uległy znacznemu zniszczeniu. Dziś można zwiedzać liczne pozostałości fortyfikacji i okopów z tego okresu. Łatwo dostępne forty znajdują się przy drodze ss240. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.trentinograndeguerra.it/

error: Content is protected !!