Wokół jeziora Garda
Tereny wokół jeziora Garda należą do trzech bardzo różnorodnych włoskich regionów. Północna część to Trydent-Górna Adyga, są to malownicze, wysokie Alpy z silnymi niemieckimi wpływami kulturowymi. Wschód to Wenecja Euganejska, któa przez wieki była zdominowana przez Wenecję. Zachód to bogata Lombardia, z niesamowitymi zabytkami i pięknymi krajobrazami.
Molveno
Okolice jeziora Garda są doskonałym miejscem na jednodniowe wycieczki. W okolicznych górach znajdziemy kilka przepięknych, niedużych jezior. Jednym z nich jest Lago Molveno, uważane często za najpiękniejsze jezioro we włoskich Alpach. Krajobrazy wokół tego jeziora są wspaniałe, natomiast jezioro jest kryształowo czyste. Miasteczko Molveno jest także warte zobaczenia, ponieważ typowo alpejskie budynki tworzą świetną atmosferę. Z pewnością jest to miejsce warte do zatrzymania się na lunch w jednej z doskonałych restauracji. W pobliżu Molveno możemy wjechać na doskonały punkt widokowy Palon di Tovre. Najpierw wyciągiem krzesełkowym wjeżdżamy na płaskowyż Pradel, potem kolejką gondolową na wymieniony punkt widokowy. Kolejka i wyciąg są czynne przez cały rok, oczywiście korzystają z nich nie tylko narciarze. Cała trasa znad Gardy do Molveno jest pełna pięknych widoków.
Obok miasteczka Sarche leży urocze, choć niewielkie, Lago di Toblino. Ozdobą jeziora jest z pewnością wyspa ze wspaniale zachowanym zamkiem. Budowla należała do biskupów Trydentu, mianowicie zatrzymywali się tutaj legaci papiescy w drodze na sobór. Obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie w XVI wieku, w związku z tym wygląda jak 500 lat temu.
Trydent
Położony ok. 30 km od Riva del Garda Trydent (Trento) to spokojne, piękne historyczne miasto. Skojarzenie z Soborem Trydenckim jest jak najbardziej prawidłowe, to tutaj w górującym nad miastem Castello del Buonconsiglio odbył się w połowie XVI wieku zjazd biskupów, który zdecydował o dzisiejszym kształcie Kościoła Katolickiego. W mieście znajduje się kilka wspaniałych zabytków, ponadto wiele malowniczych uliczek i zakamarków czyniących z Trento jedno z najładniejszych włoskich miast.
ONa wzgórzu położonym blisko centrum miasta możemy zwiedzić średniowieczny zamek . Castello del Buonconsiglio to dawna rezydencja biskupów. Ze względu na położenie na szlakach do Niemiec odbył się tutaj w latach 1545-63 Sobór Trydencki, który nadał Kościołowi Katolickiemu jego obecną formę. Najstarsze części zamku pochodzą z XIII wieku, dlatego warto zwrócić uwagę na malownicze krużganki oraz dekorujące je freski. Natomiast największą atrakcją zamku jest zapewne Torre Aquila. Jest to wież dobudowana w XIV wieku, w której jedno z pomieszczeń ozdobione zostało wyjątkowymi malowidłami. 12 fresków przedstawia życie z epoki i prace polowe w każdym miesiącu w roku. Dzięki temu mamy tutaj niepowtarzalną okazję przyjrzenia się jak na fotografii codziennemu życiu ludzi w końcu XIV wieku.
Arco, Tenno i Lago di Ledro
W pobliżu północnej części jeziora Garda znajdziemy kilka mniej popularnych i niewątpliwie bardzo urokliwych miejsc, doskonałych na jednodniową wycieczkę znad Gardy. Arco jest uroczym, niedużym miasteczkiem położonym wśród sadów i winnic. Panuje tutaj doskonały, łagodny klimat, który pozwala na bardzo intensywną uprawę doskonałej jakości owoców i winorośli. Arco jest nazywane ogrodami Gardy. Nad Miasteczkiem górują pozostałości zamku hrabiów Arco, kontrolujących przez wieki tę żyzną dolinę i szlak przez Alpy. Tenno położone jest malowniczo na stokach gór wznoszących się nad jeziorem i doliną, oferuje malownicze zabytki i doskonałe widoki. Lago di Ledro to w rzeczywistości kolejne piękne górskie jezioro, oddzielone od Gardy pasmem gór. Wcześniej jezioro było odcięte i trudno dostępne, dziś okolicę można łatwo zwiedzić ze względu na nową drogę z długim tunelem zapewniającym łatwy dojazd.
Równina między Riva del Garda a Arco, otoczona stromo wznoszącymi się górami to przede wszystkim bardzo żyzny rejon upraw winorośli, jabłoni i wielu innych owoców. Ze względu na śródziemnomorski klimat uprawiane jest tutaj m.in. egzotyczne kiwi i rosną palmy. Na końcu tej równiny, u podnóża skały leży Arco. Charakterystycznym punktem są pozostałości wież zamku wznoszącego się ponad miastem. Do zamku można zrobić pieszą wycieczkę, ponieważ wygodna trasa zaczyna się w centrum miasteczka. Na górę wchodzi się około 15-20 minut.
Z zamku rozpościera się ładny widok na całą dolinę oraz okoliczne szczyty, w oddali widać jezioro Garda. Zamek hrabiów Arco pochodzi z XI wieku, następnie został zniszczony i opuszczony w początkach XVIII wieku. Przy centralnym placu w Arco znajduje się duży i ładny barokowy kościół Collegiata dell’Assunta. Przy pobliskich, wąskich uliczkach odchodzących z placu można obejrzeć miejscowe pałace z freskami na zewnątrz.
W okolicy Arco, nad rzeką Sarca w miejscowości Ceniga znajdziemy malowniczy most. Według legend powstał w czasach rzymskich, ale z drugiej strony dziś nie jest udokumentowane jego pochodzenie ani czas budowy. Tablica informuje, ze most był dwukrotnie odbudowywany, w XVIII oraz XIX wieku. Most służy do dziś dla lokalnego ruchu, poniżej znajduje się ładna plaża. W rzeczywistości woda w tej bardzo ładnej, górskiej rzece jest niestety lodowata.
Tenno
Wijąca się przez góry droga po kilku kilometrach od doliny Gardy doprowadzi nas do kilku ciekawych miejsc w okolicy miasteczka Tenno. Nad miasteczkiem góruje świetnie zachowany Castello di Tenno z XIII wieku. Z pewnością warto też odbyć krótki spacer do romańskiego kościoła z IX-XII wieku Chiesa di San Lorenzo. Z maleńkiego kościoła roztacza się spektakularny widok na jezioro Garda, na dodatek w samym kościele możne podziwiać renesansowe freski z XIV wieku. Kilka kilometrów w górę, za miasteczkiem leży malownicze lago di Tenno. Jest to nieduże jezioro z naprawdę wyjątkową, turkusową barwą. Jezioro powstało samoistnie około roku 1100, kiedy ogromne osuwisko skalne zatamowało tutaj bieg górskiej rzeki. Poziom wody ulega wahaniom, ale ze względu na białe głazy zalegające dno jeziora, woda ma zawsze niezwykły kolor.
Początki kościoła San Lorenzo sięgają IX wieku, z tego okresu zachowała się apsyda z pięknymi kamiennymi fryzami wokół okien. Warto wypatrzeć ten jeden z najwcześniejszych w tym rejonie przykładów sztuki romańskiej. Wnętrze kościoła zdobią freski z różnych epok, najstarsze niedawno odsłonięte pochodzą z XII wieku, najładniejsze wykonał w XIV wieku artysta z Werony Giuliano d’Avanzo.
Zamek w Tenno
Charakterystycznym punktem w Tenno jest imponujący średniowieczny zamek. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku XIII wieku, należał wtedy do biskupów trydenckich. Burzliwa historia budowli, czas wojen, przechodzenia zamku z rąk do rąk nie spowodowała na szczęście dewastacji zamku. W XIX wieku biskupi sprzedali zamek świeckim właścicielom. Budowla podupadła dopiero w początkach XX wieku, kiedy zawaliła się jedna z wież. Obecnie zamek jest prywatną rezydencją i nie jest możliwe zwiedzanie wnętrz.
Informacje praktyczne
Jezioro Garda jest atrakcyjne nie tylko latem, choć to plaże położone na południu oraz bogata oferta sportów wodnych przyciągają wtedy najwięcej turystów. Zimą w pobliskich górach wabią turystów popularne ośrodki narciarskie, ale z drugiej strony miejscowości leżące nad jeziorem są także warte odwiedzenia. Tereny te mają łagodniejszy klimat, dlatego zwykle nie występują tu duże opady śniegu. Także zimą można zwiedzać okolice bezproblemowo, cieszyć się brakiem tłoku i pięknymi o tej porze roku widokami. Południowa część jeziora jest łagodna i szeroka, dlatego daje więcej możliwości uprawiania sportów wodnych czy plażowania. Natomiast północna część Gardy jest zdecydowanie bardziej malownicza, skalista, widoki są tam spektakularne. Nie tylko miasteczka położone nad samą Gardą są interesujące, także najbliższa okolica oferuje szereg atrakcyjnych miejsc na krótkie wycieczki. Stolicą regionu jest niewymagająca dodatkowej reklamy Werona, z pewnością jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Zdecydowanie warte odwiedzenia są także trochę dalej położone miejscowości, lista jest długa, więc wymienimy tylko kilka. Polecamy Soave, stolicę regionu winnego z dobrze zachowanym zamkiem, a także malowniczą Mantuę, związaną z historią Legionów Polskich u boku Napoleona oraz położony bardziej na północ Trydent (Trento). Jezioro Garda jest także popularne wśród nurków bijących rekordy głębokości, ponieważ w najgłębszym miejscu jezioro ma 346 m.
Lago di Ledro
Położone na wysokości 655 m n.p.m. jezioro uważane jest za jedno z najczystszych we Włoszech. Okolica nie przyciąga tak dużej liczby turystów jak Garda, jest tu bardzo spokojnie, a w rzeczywistości piękna okolica zachęca do pieszych i rowerowych wędrówek. Wokół jeziora biegnie ścieżka spacerowa o długości około 10 km. Lago di Ledro słynie z osady z epoki brązu odnalezionej tu w 1929 roku, kiedy opadł poziom jeziora w związku z budową hydroelektrowni. Osadę zrekonstuowano, dlatego można tutaj poznać, jak wyglądało życie ludzi w domach na palach przed 4 tysiącami lat.
Nie zawsze ten rejon był tak spokojny. W czasie I wojny światowej ten przygraniczny region stał się areną ciężkich i przewlekłych walk między wojskami włoskimi a austro-węgierskimi. Z pewnością bardzo ucierpiała miejscowa ludność, w trakcie działań wojennych wiele osób wysiedlono, okoliczne miasteczka uległy znacznemu zniszczeniu. Dziś można zwiedzać liczne pozostałości fortyfikacji i okopów z tego okresu. Łatwo dostępne forty znajdują się przy drodze ss240. Więcej informacji można znaleźć na stronie http://www.trentinograndeguerra.it/