function remove_noindex() { if ( is_single() && get_post_type() == 'post' ) { echo ''; } } add_action( 'wp_head', 'remove_noindex' );

Złoty Krąg

Popularna na jednodniowe wycieczki z Reykjaviku trasa turystyczna w południowo-zachodniej Islandii, obejmuje kilka atrakcyjnych i łatwo dostępnych miejsc. Do trzech największych atrakcji Golden Circle zalicza się park narodowy Þingvellir (Thingvellir), obszar geotermalny w dolinie Haukadalur z widowiskowymi gejzerami Geysir i Strokkur, oraz monumentalny wodospad Gullfoss. Spośród interesujących miejsc w okolicy wyróżnia się stożek wulkanu Kerið, kryjący wewnątrz turkusowe jezioro.

 

Wodospad Gullfoss

Słowo Gullfoss oznacza w języku islandzkim „złoty wodospad”. Położony jest na jednej z najdłuższych islandzkich rzek Hvítá. Wodospad składa się z dwóch kaskad, położonych względem siebie pod kątem. Pierwsza kaskada ma 11 metrów wysokości, z drugiej woda spada 21 metrów w wąską szczelinę, nad którą unosi się mgła wodna. Całość tworzy zjawiskowy widok.

ABC
ABQ
ABF
ABG

Þingvellir i Geysir

Niedaleko Reykjaviku, wokół jeziora Þingvallavatn położony jest obszar Þingvellir (Thingvellir). To miejsce ważne jest dla historii Islandii, tu zbierał się od 930 roku najstarszy parlament Wikingów Althing, tu ogłoszono powstanie niepodległej Republiki Islandii w 1944 r. Obszar ten jest interesujący geologicznie. Znajduje się na połączeniu płyt tektonicznych, stąd bierze się duża aktywność sejsmiczna i geotermalna. Ogromne pola lawy poprzecinane są głębokimi wąwozami, z których najładniejszym jest Almannagjá z wodospadem Öxarárfoss. W okolicy znajduje się kilka obszarów aktywności geotermalnej. Najbardziej znana jest dolina Haukadalur z widowiskowymi gejzerami.

Szczeliny utworzone wskutek ruchów tektonicznych tworzą widowiskowe kaniony. Jest ich w okolicy wiele, niektóre są wąskie i niedostępne, widoczne tylko z bliska. Wąwóz Almannagjá wyznacza granicę szczeliny środkowoatlantyckiej, która przebiega w tym miejscu przez Islandię. Szczelina ta powstała między płytami tektonicznymi Ameryki Północnej i Eurazji. Wąwóz Almannagjá był świadkiem najwcześniejszej historii Islandii. Okolice Þingvellir były pierwotną siedzibą najdłużej nieprzerwanie działającego parlamentu na świecie Alþing. Prawodawcy z Alþing stali na skale nad wąwozem Almannagjá, aby odczytywać ówczesne prawa tysiącom ludzi, którzy przyjeżdżali tu na obrady każdego roku. W tym miejscu gromadzili się Wikingowie, aby rozstrzygać spory. Wymieniano się wiadomościami, organizowano wyprawy, klany walczyły o dominację.

Na końcu wąwozu Almannagjá znajduje się nieduży, ale bardzo ładny wodospad Öxarárfoss. Woda z rzeki Öxará spada z wysokości 13 metrów na głazy i kamienie. Dalej strumień płynie szybkim nurtem między skałami wąwozu. Często zimą wodospad całkowicie zamarza i bywa miejscem ekstremalnych wspinaczek lodowych.

Obszar geotermalny Haukadalur to duża dolina w południowej Islandii na popularnej trasie turystycznej Golden Circle. Leży na północ od jeziora Laugarvatn, przy drodze do wodospadu Gullfoss. Znajduje się tu wiele gorących źródeł, fumaroli i gejzerów. Największe zainteresowanie wzbudza aktywny gejzer Strokkur. Właśnie jego wybuchy przyciągają rzesze turystów. Widowiskowe erupcje gorącej wody, pojawiają się regularnie co 5-10 minut.

Cały obszar doliny charakteryzuje się żywym zabarwieniem otaczających go wzgórz, minerały znajdujące się głęboko w ziemi zostały wyniesione na powierzchnię w wyniku działalności geotermalnej. W pobliżu gorących źródeł cały rok rosną wiecznie zielone mchy, całość wygląda bardzo malowniczo o każdej prze roku.

Informacje praktyczne

Jeżdżąc po Islandii, z pewnością w wielu miejscach zauważymy stada koni. Konie na Islandii żyją cały rok na pastwiskach, nie potrzebują zabezpiecznia przed zimnem i niepogodą, ponieważ są doskonale przystosowane do klimatu. Te niewielkie konie zostały sprowadzone na Islandię przez osadników w IX i X wieku. Prowadzona przez wieki hodowla selektywna oraz dobór naturalny doprowadziła rasę do jej obecnej formy. Obecnie nie można na Islandię sprowadzać żadnych koni, natomiast te, które opuściły wyspę nie mogą na nią wrócić. Regulacje te wprowadzono z dbałości o czystość rasy oraz brak wielu chorób występujących w innych rejonach świata. Surowy klimat islandzki wyeliminował wiele koni z powodu zimna i głodu, w XVIII wieku połowa koni zginęła w następstwie gigantycznej erupcji całego systemu wulkanów w szczelinie Lakagígar (Laki) i skażenia terenu fluorowodorem.

Te niewielkie konie, brane przez niektórych za kucyki, są niezwykle wytrzymałe. Zimą można często zauważyć, jak stado koni w zamieci śnieżnej ustawia się długim rzędem jeden za drugim, tyłem do wiatru. W ten sposób konie osłaniają się wzajemnie, mogą tak stać długimi godzinami, przeczekując najgorsze warunki, kiedy odczuwalna temperatura w porywistym wietrze spada poniżej -20 czy nawet -30 st.C. Zwykle niskie temperatury oraz śnieg nie robią na zwierzętach wrażenia, więc stado koni jest dobrym wskaźnikiem, że robi się naprawdę zimno. Islandzkie konie nie są płochliwe i najczęściej nie boją się ludzi, czasem z ciekawością same podchodzą do turystów. Wiele farm, szczególnie w okolicach Reynisfjara oraz na półwyspie Snæfellsnes, oferuje konne przejażdżki. Chętni mogą z nich skorzystać w cieplejszych porach roku. Nie nazywajcie tylko tych potomków koni wikingów kucykami, nie chcąc urazić właścicieli!

Osoby zainteresowane historią oraz dzisiejszą hodowlą islandzkich koni znajdą wiele informacji na ten temat na stronie icelandnews.is

Kerið

Kerid jest niezwykłym dla Islandii wierzchołkiem wulkanicznym. Jest geologicznie starszy od większości wulkanów na wyspie, jego wiek jest szacowany na 3 tysiące lat. W skali geologicznej to niewiele, tworzące wulkan minerały i związki żelaza są wciąż świeże, stąd bierze się intensywny czerwony kolor skał dominujący w okolicy. Przez wieki wnętrze wulkanu wypełniło się wodą, tworząc jezioro o głębokości 7-14 metrów. Poziom wody waha się w zależności od opadów i pory roku. Intensywny zielono-niebieski kolor jezioro zawdzięcza minerałom rozpuszczonym w wodzie.

Bardzo ładnie położone są także bezpośrednie przedmieścia Reykjaviku. Nowoczesne budynki wyglądają niezwykle widowiskowo na tle pokrytych śniegiem gór. Z drugiej strony mamy widok na zatokę Faxaflói.

ABC
ABQ
ABF
error: Content is protected !!