Matera

Położona w regionie Basilicata Matera jest perełką południowych Włoch. Jest to jedno z najstarszych i wciąż zamieszkanych miast Europy, a jego historia sięga ponad 7000 lat wstecz. W 1993 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co świadczy o wyjątkowym znaczeniu kulturowym i historycznym tego miejsca. Matera to miasto o wyjątkowej architekturze, której znakiem rozpoznawczym są tzw. sassi, czyli domy w jaskiniach. Ludzie zamieszkiwali w nich jeszcze do lat 50. XX wieku. Dziś wiele z tych jaskiń zostało odrestaurowanych i przekształconych w hotele i apartamenty, a także muzea i galerie sztuki.

Jednym z największych skarbów Matera są Sassi di Matera, czyli stary, historyczny zespół jaskiń i połączonych z nimi domów, które położone są na stromych zboczach wzgórz nad rzeką Gravina. Domy zbudowane są często na jaskiniach, niektóre z pomieszczeń wciąż są wykute w skale. Sassi, co w języku włoskim oznacza „skalne”, to złożony z dwóch dzielnic kompleks kamiennych domów, kryjówek i kościołów, które wyrastają z urwiska Matera, tworząc malowniczy krajobraz.

Historia Sassi di Matera sięga prehistorycznych czasów, kiedy to jaskinie w urwiskach były zamieszkane przez ludzi. Miasto na większą skalę zasiedlono w średniowieczu, kiedy zbudowano większość istniejących do dziś budynków. Domy były zamieszkane do lat 50. XX wieku, kiedy podjęto akcję budowy nowych bloków poza miastem i przesiedlania mieszkańców. Poziom życia w sassi był wówczas bardzo niski, wilgoć i szerzące się choroby nie przystawały do aspiracji nowoczesnych Włoch.

Kościoły wykute w skale w Materze, to jedne z najbardziej unikalnych zabytków Europy. Znajdują się one na liście dziedzictwa UNESCO i przyciągają rzesze turystów z całego świata. Kościoły te zostały wykute w miękkiej skałce tufowej, a ich historia sięga aż do IX wieku, kiedy to mnisi zaczęli wykorzystywać jaskinie jako schronienie i miejsca modlitw. W kościołach znajdują się piękne freski, przedstawiające sceny biblijne. Wiele z nich jest świetnie zachowanych, a ich piękno zachwyca nawet najbardziej wymagających zwiedzających. 

Matera zachwyca swoimi urokliwymi uliczkami i malowniczymi zakamarkami, odkrywanie ukrytych zaułków jest dużą przyjemnością. W czasie spaceru przez Materę warto zwrócić uwagę na liczne schody, które prowadzą do kolejnych warstw miasta. Te kaskadowo ułożone schody pozwalają na podziwianie pięknych panoram i zapierających dech w piersiach widoków. Z każdym krokiem odkrywa się nowe widoki, które ukazują wyjątkowość architektury i historii Matery. Kamienne ściany i labirynt uliczek tworzą niepowtarzalną atmosferę, odsłaniając historię tego miejsca.  

ABC
ABG
ABH
ABS
ABF
ABN
ABL
ABM
ABV
ABQ

Informacje praktyczne

Jeśli przylecisz do Włoch, Bari to najbliższe miasto, do którego można się dostać samolotem. Z lotniska w Bari do Matera jest około 65 km, a popularnym sposobem dotarcia na miejsce jest wynajem samochodu. Materę z lotniskiem łączy nowa droga szybkiego ruchu, przejazd jest szybki i pewny. Istnieje również połączenie autobusowe między lotniskiem w Bari a Materą, więcej informacji na stronie https://www.thetrainline.com/. Warto poszukać noclegu w samym mieście, oprócz sassi przerobionych na pokoje hotelowe są też nowoczesne miejsca noclegowe.

 

Podziemne zbiorniki w Materze to unikalne miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym mieście. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem i trzeba wcześniej wykupić bilet na konkretną godzinę.  Zbiorniki w Materze pochodzą z różnych okresów, ale większość z nich została wykuta w skałach w XVIII i XIX wieku. Zbiorniki te były wykorzystywane przez mieszkańców miasta do przechowywania wody, a także jako schronienia podczas wojen i innych zagrożeń. Niektóre zbiorniki są jednak znacznie starsze i pochodzą jeszcze z czasów antycznych. Wytyczona trasa spacerowa stanowi przyjemną odmianę wobec rozpalonych słońcem murów miasta.

Polecamy też opisy atrakcyjnych miejsc wartych zobaczenia we Włoszech https://portalpodroze.pl/italia/

Gravina di Puglia

Gravina di Puglia to urocze miasto położone w niedaleko Matery, w sąsiednim regionie Apulia. Miasto słynie z malowniczych uliczek, które prowadzą do wąskich placów i zabytkowych kościołów. Gravina di Puglia znalazła się również w centrum uwagi filmowców, kiedy to jedna z najnowszych części kultowej serii o Jamesie Bondzie – „Nie czas umierać” została częściowo nakręcona w tym miejscu. W filmie możemy zobaczyć ujęcia z pięknej doliny i klifu w pobliżu miasta, które stanowią scenerię dla scen akcji.

Most w Gravina di Puglia,  Ponte Acquedotto Madonna della Stella swoją nazwę bierze od średniowiecznego kościoła, który góruje nad wąwozem. W obecnym kształcie powstał w  XVIII wieku i mierzy około 90 metrów długości i 37 wysokości. Przy okazji budowy akweduktu w celu dostarczania do miasta wody z pobliskiego źródła zbudowano też dogodne przejście nad stromym wąwozem. Most zagrał ważną rolę w filmie o przygodach brytyjskiego agenta Jamesa Bonda „Nie czas umierać” (ang. „No Time to Die”). W jednej z kluczowych scen filmu, James Bond prowadzi swojego Aston Martina przez ten most w spektakularnej scenie ucieczki przed złoczyńcami. Scena ta została zrealizowana z użyciem dronów, helikopterów i wielu samochodów, dlatego uzyskano tak widowiskowe ujęcia mostu i jego okolic. W filmie most został umiejscowiony w Materze, gdzie toczy się także więcej scen tego filmu. Dzięki temu odcinkowi o agencie 007 most w Gravina di Puglia zyskał jeszcze większą popularność i stał się ważnym punktem turystycznym dla fanów kina.

Mostem w Gravina di Puglia można dojść do wykutych w skale kaplic i kościoła Chiesa rupestre della Madonna della Stella. Jest to nieduży, piękny kościół wykuty w wapiennym zboczu nad potokiem Gravina. Został zbudowany w XII wieku i jest jednym z kilku podobnych kościołów w tej okolicy. Wewnątrz świątyni znajdują się piękne freski i rzeźby. Z ogrodów położonych na zboczu przed kościołem rozpościera się panorama Graviny. Po tej okolicy można odbyć wirtualny spacer na stronie https://www.museocapitolaregravina.it/

ABN
ABC
ABH
ABS
ABF
error: Content is protected !!