FUNES
CAREZZA
DOLOMITI
MADONNA
CORTINA

U podnóża Alp

Pomiędzy ogromną niziną Padańską a wysokimi Alpami znajdziemy wiele ciekawych i rzadziej odwiedzanych miejsc.

Dolomity wzięły swoją nazwę od francuskiego geologa Déodat de Dolomieu. Naukowiec badając skałę z tego rejonu Alp, odkrył jej wyjątkowe właściwości. Skała składająca się z węglanów wapnia i magnezu znacząco różniła się od innych skał wapiennych tym, że nie reagowała na kwas solny. Na cześć odkrywcy nazwaną ją „dolomit”.  Dolomity nie są jednym pasmem górskim, jest to obszar, na którym występuje duże nagromadzenie widowiskowych oraz wyjątkowych pod względem geologicznym skał na szczytach gór. Wysokie, strome, poszarpane skały tworzą niespotykane gdzie indziej widoki. Skały te tworzą także wymagające warunki do wspinaczki górskiej i są wyzwaniem dla alpinistów.

W 2009 Dolomity roku trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co świadczy o ich wyjątkowości w skali świata. Ponieważ Dolomity nie tworzą jednego pasma górskiego, podzielono je na charakterystyczne grupy górskie. W ich skład których wchodzą ogromne masywy skalne oddzielone od siebie zielonymi dolinami i surowymi przełęczami.

 

Bassano del Grappa

Położone w regionie Veneto piękne miasto jest rzadziej odwiedzane przez turystów. Zapraszamy do poznania tej części Włoch z niezwykle malowniczymi historycznymi miasteczkami.

Doskonałe warunki narciarskie na stokach otaczających Madonnę pozwalają nawet na organizację zawodów pucharu świata w narciarstwie alpejskim. Dlatego też przyciągają zimą rzeszę narciarzy z całej Europy. Doskonała okoliczna infrastruktura wraz z wieloma kolejkami gondolowymi na pobliskie szczytyy czynne są cały rok. Dzięki temu latem w ciągu kilkunastu minut możemy wjechać w wysokie, niezwykle malownicze góry i rozpocząć stąd wędrówki piesze.

Z centrum Madonny możemy wjechać kolejką Cinque Laghi do schroniska o tej samej nazwie. Ze schroniska rozpościerają się fantastyczne widoki, ma tu też początek kilka szlaków doskonałych do pieszych wędrówek. Najbliższe jeziora, do których można dojść ścieżką nr 232 to jezioro Ritorto (zdjęcie poniżej) i  Lambin, dalej położone jest Serodoli. Trekking po zboczach grupy Presanella, obok widoku kilku jezior oferuje zapierającą dech w piersiach panoramę Dolomitów Brenty.

Wokół Bassano del Grappa

Marostica jest urzoczym miasteczkiem otoczonym średniowiecznym murem obronnym. Mury wspinają się na dominujące nad miasteczkiem wzgórze, na którym usadowione są ruiny zamku. Sercem miasteczka jest Plac Szachowy (Piazza degli Scacchi) z dobrze zachowanym dolnym zamkiem ( Castello di Marostica). Nazwa placu pochodzi od ogromnej szachownicy, wypelniającej jego znaczną część. Według tradycji w XV w wybór męża dla córki władcy Marostici miała rozstrzygnąć rozegrana pomiędzy dwoma konkurentami partia szachów. W nawiązaniu do tej tradycji wymyslono w latach 50. XX w. rozegranie partii szachów, gdzie figurami są żywe osoby. Od tego czasu co 2 lata około 600 postaci ubranych w stroje z epoki bierze udział w widowisku tworząc widowiskową oprawę spektaklu.

Citadella to kolejna perełka wloskiego średniowiecza

Feltre

Niezwykle malownicza dolina, poprzecinana lasami i łąkami z tradycyjnymi gospodarstwami, z małymi miasteczkami i surowymi szczytami Dolomitów. Stąd pochodzi najbardziej znany mieszkaniec Południowego Tyrolu, pierwszy zdobywca Korony Ziemi, alpinista Reinhold Messner.

Dolina Val di Funes (niem. Villnöß) jest  miejscem, gdzie urodzony w pobliskim Bressanone  legendarny alpinista Reinhold Messner spędził dzieciństwo i gdzie odkrył swoją pasję do gór. W wywiadach podkreślał niezwykłe piękno doliny i radość z powrotów.

„Nie potrzebowałem objaśnień, by doświadczać, czym jest ojczyzna. Pierwsze kroki w świeżym śniegu od najwcześniejszych lat były dla mnie tak ekscytujące, że z przejęcia aż krzyczałem. Kiedy padał śnieg, wszystko stawało się bardziej tajemnicze. Rozum wymaga uzasadniania, uczucia – nie. Ojczyzną w Villnöss były cztery pory roku, strome zbocza po obu stronach doliny, opuszczone gospodarstwa, ludzie zajęci pracą i masyw Geisler w głębi doliny.”

Reinhold Messner

„Im więcej jednak widziałem, im dalej podróżowałem, tym bardziej uświadamiałem sobie, że mój dom nie jest gdzieś daleko, lecz tu, w Tyrolu Południowym. Moje silne przywiązanie do określonych miejsc w ojczystych stronach, szczególnie do krajobrazu Dolomitów, wiąże się z moimi pierwszymi wrażeniami.” –Reinhold Messner

Ozdobą Val di Funes jest mały kościółek w Ranui ( chiesetta di San Giovanni a Ranui). Panorama doliny z barokowym kościołem na tle masywu Odle jest jednym z najpiękniejszych widoków we włoskich Alpach. Kościółek pochodzi z początku XVIII wieku, jest pięknie utrzymany i stanowi jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Południowym Tyrolu.

Informacje praktyczne

Jedną z najpiękniejszych tras widokowych we wschodnich Dolomitach jest droga krajowa nr 48. Przejazd tą trasą, oraz połączonymi ss241 oraz ss242 pozwala dotrzeć do najciekawszych miejsc w tym rejonie. Tak zwana Wielka Droga Dolomitów to fascynująca trasa, która przecina najbardziej sugestywne grupy górskie we Włoszech od okolic Bolzano do Cortina d’Ampezzo. Trasa wiedzie przez Trentino, Górną Adygę i Wenecję. Droga prowadzi  w pobliżu najpiękniejszych szczytów Dolomitów, panorama widoczna z okien samochodu przypomina najpiękniejsze filmy i zdjęcia krajobrazowe oglądanie w telewizji. 

Odcinek Strada statale 48 delle Dolomiti (SR48) pomiędzy Cortina d’Ampezzo a Vigo di Fassa to historyczna droga turystyczna zaprojektowana i wykonana na przełomie XIX i XX wieku. Więcej informacji na temat historii oraz poszczególnych odcinków znajdziemy na między innymi na stronie www.guidedolomiti.com

BELLUNO

Spośród wielu ośrodków sportów zimowych w Dolomitach, Cortina jest najbardziej znana za sprawą Olimpiady Zimowej z 1956. Do dziś uważana jest za ekskluzywne miejsce do uprawiania sportów zimowych.

Cortina d’Ampezzo to elegancki górski kurort położony niezwykle malowniczo w cieniu Monte Cristallo. We Włoszech Cortina uchodzi za miejsce trochę snobistyczne, ceny zapewne potwierdzają to wrażenie. Cortina jest dobrym miejscem do wjechania na pobliskie szczyty którąś z licznych kolejek górskich. Latem można wybrać którąś z licznych tras trekkingowych i cieszyć się widokami Dolomitów.

Lago di Carezza (niem. Karersee) jest jednym z najbardziej zjawiskowych jezior górskich. Ten klejnot Dolomitów położony jest w pobliżu miasteczka Carezza tuż przy drodze ss241. Nie sposób przegapić tego miejsca, bezpośrednio z drogi jest oznakowany zjazd na duży parking. Miejsce jest bardzo popularne i licznie odwiedzane, zbudowano tam duży parking, sklepy i bary oraz wygodne podziemne przejście do jeziora. Wokół jeziora wytyczono ścieżkę. Widok podczas spaceru wokól jeziora z pewnością jest spektakularny.

error: Content is protected !!