Muzea ze sztuką prekolumbijską
Miasto Meksyk oferuje możliwość zobaczenia dwóch fantastycznych muzeów archeologicznych, pokazujących Amerykę przed Kolumbem. Narodowe Muzeum Antropologiczne to jedno z najlepszych muzeów świata z unikalną kolekcją. Uzupełnieniem koncentrującym się na dziejach imperiów Azteków jest Muzeum Templo Mayor, położone w tuż obok Katedry Metropolitarnej. Obejmuje ono pozostałości budynków azteckiej stolicy z najważniejszymi świątyniami, niezwykle bogata kolekcja artefaktów jest prezentowana w budynku z nowocześnie zaaranżowaną, doskonałą wystawą.
Museo Nacional de Antropología
Jedno z najważniejszych muzeów świata. Wspaniała kolekcja obejmuje cywilizacje, które rozwinęły się na terenach Meksyku w ciągu tysięcy lat. Wystawa jest po prostu doskonała, prezentowane eksponaty są najwyższej klasy z wykopalisk i zabytków na terenie Meksyku.
Przedstawiony na zdjęciu kamienny dysk zwany jest Kamieniem Słońca lub Kamieniem lub Kamieniem Pięciu Er. Mierzącą 3,5 metra śednicy i ważącą 24 tony rzeźbę znaleziono na terenie Templo Mayor w Meksyku. W przeszlości dysk uważano za kalendarz, w rzeczywistości przedstawia aztecki mit o stworzeni świata. Monumentalne rzeźby i posągi są ozdobą tego muzeum.
Informacje praktyczne
Museo Nacional de Antropología zbudowane jest wokół dużego dziedzińca, z którego prowadzą wejścia do części poświęconych największym cywilizacjom prekolumbijskiego Meksyku. Mieści się przy Paseo de la Reforma w parku Chapultepec. Aktualne informacje są do znalezienia na oficjalnej stronie muzeum www.mna.inah.gob.mx/
Muzum Templo Mayor położone jest tuż obok Katedry Metropolitarnej. Niestety wielu turystów poprzestaje na obejrzeniu z zewnątrz ruin azteckich. Nie są szczególnie imponujące, mimo że dość rozległe, ale nie warto się zniechęcać na podstawie widoku z zewnątrz. Wszystkie najciekawsze rzeczy kryją się głębiej oraz w budynku muzeum. Bilet wstępu kosztuje podobnie jak do Muzeum Antropologicznego. Zdecydowanie warto ponieść ten wydatek, ponieważ prezentowane artefakty są niezwykle interesujące. Oficjalna strona muzeum www.templomayor.inah.gob.mx/english
Aztecka stolica Tenochtitlán w chwili przybycia konkwistadorów pod wodzą Hernando Cortesa była jednym z najwspanialszych miast świata zamieszkałym przez około 200 000 mieszkańców i cudem inżynierii. Miasto zostało założone około 1325 r. na wyspie na jeziorze Texcoco, które w czasach prekolumbijskich wypełniało dużą część doliny Meksyku, łączyło się z sąsiednimi jeziorami, tworząc ogromne rozlewisko. Jezioro leżało na wysokości 2236 m n.p.m. i było zasilane przez wodę spływającą z pobliskich gór. Poza właściwościami obronnymi takie położenie zapewniało też dobrą komunikację miasta z całą ogromną doliną. Zbudowana poczatkowo na małej wyspie stolica Azteków została powiększona i rozbudowana na sztucznie usypanych wyspach, pływające ogrody zapewniały żywność, wodę pitną doprowadzono systemem akweduktów z pobliskich gór. Był to cud inżynierii, system tam i kanałów pozwalał kontrolować poziom wody w jeziorze zapobiegając występującym okresowo powodziom. Podczas walk o stolicę miasto zostało w dużym stopniu zniszczone a tamy uszkodzone i nigdy nieodbudowane. Tenochtitlán zaczęły nękać powodzie, powodując dodatkowe zniszczenia. Dlatego w XVII wieku podjęto decyzję o osuszeniu jeziora, mimo że duża część jeziora zniknęła, miasto wciąż nawiedzały powodzie. Ostatecznie w latach 60. XX wieku zbudowano system drenażu, głębokie tunele o dużej średnicy odprowadzające wodę z ogromnego obszaru. Konsekwencją tego działania są zmiany klimatyczne, pustynnienie okolic Meksyku, osiadanie gruntu i okresowe niedobory wody. W XX wieku poziom gruntu pod miastem obniżył się o około 10 m! Niestabilny grunt widać gołym okiem choćby w Katedrze Metropolitarnej, gdzie podłoga jest pofalowana, a ściany pochylone. Miasto jest też bardzo podatne na trzęsienia ziemi, powodujące zawalenia się budynków stojących na niestabilnym gruncie. Dzisiejsze pozostałości jeziora Texcoco to obszar słonych bagien około 4 km na wschód od stolicy oraz niewielkie jeziora w dolinie Meksyku, które pozostały z ogromnych rozlewisk.