Wodospady Epupa w Namibii. Kraina Himba
Północno-zachodnie krańce Namibii kryją wspaniałe krajobrazy. Graniczna rzeka Kunene, za którą leży Angola, w pobliżu miejscowości Epupa tworzy malownicze rozlewisko oraz widowiskowe kaskady. Ten odległy region zamieszkany jest przed lud Himba, koczownicze plemię prowadzące tradycyjny, pasterski styl życia.
Rzeka Kunene w Epupa płynie wśród skał i urwisk formujących tarasy wodospadów, tworzy to imponujący widok. Wodospady są szczególnie okazałe w okresie deszczowym, kiedy to rzeka niesie więcej wody. Rzeka spada na skały, tworząc białe obłoki piany i tęczowe poświaty, które w połączeniu z soczyście zielonym otoczeniem daje to wyjątkowy krajobraz. Scenerii dopełniają rosnące pośród skał baobaby.
Wodospady Epupa zachowały swój naturalny charakter. Z dostępu do wody korzystają przede wszystkim mieszkańcy. Codziennym widokiem są stada krów lub kóz przy wodopoju. Naturalne baseny są też doskonałym miejscem do mycia się oraz prania.
Informacje praktyczne
Wodospady Epupa położone są na północnym wschodzie Namibi przy granicy z Angolą. Zwykle są odwiedzane przez turystów przy okazji pobytu w parku Etosha lub zwiedzania Wybrzeża Szkieletów i pustynnych rejonów Damaraland. Dojazd z Etoshy jest łatwiejszy, do największej w okolicy miejscowości Opuwo prowadzi droga asfaltowa. Natomiast z miejscowości Palmwag, gdzie znajdują się campingi i hotel, trzeba jechać gruntowymi drogami w dość słabym stanie. Zajmuje to sporo czasu. Nie ma żadnych opłat za zwiedzanie Epupa Falls, płatny jest jedynie wjazd na prywatne wzgórze, z którego widać panoramę okolicy z wodospadami.
Centralnym miastem w tej okolicy jest Opuwu. Tu znajduje się jedyny supermarket w okolicy, przedstawiony w programie „Kobieta na krańcu świata”. Sklep z robiącymi zakupy paniami Himba i Herero w tradycyjnych strojach jest atrakcyjnym przerywnikiem w podróży. W pobliżu Opuwo w drodze do Epupa znajduję się też polecana wioska Ovahimba Living Museum, pozwalające poznać życie i kulturę Himba.
Himba
Okolice Epupa Falls to również dom dla społeczności plemiennej Himba, której kultura i tradycje przyciągają uwagę wielu podróżników. Szczególnie kobiety Himba są znane ze swojej charakterystycznej stylizacji ciała. Dla ochrony przed słońcem stosują czerwone smarowidło, którego głównym składnikiem jest miejscowa czerwona ziemia. Oryginalne ozdoby i biżuteria oraz udrapowane kozie skóry nadają im niepowtarzalnego wyglądu.
Plemię Himba zamieszkuje głównie północną część Namibii. Himba są znani ze swojego charakterystycznego wyglądu, który opiera się na tradycyjnych praktykach pielęgnacyjnych i zdobieniach. Kobiety Himba malują swoje ciała specjalnym mazidłem wykonanym z mieszanki czerwonej gliny, mleka i tłuszczu zwierzęcego. To daje ich skórze charakterystyczny czerwony odcień i służy również jako naturalna ochrona przed słońcem oraz insektami. Kobiety noszą liczne ozdoby, w tym bransoletki z kości krów lub z metalu, duże naszyjniki, paciorki i skóry. Ich włosy są troskliwie plecione w charakterystyczne grube warkocze, pokryte gliną z doczepionym sztucznym włosiem. Fryzury i ozdoby głowy pokazują, czy kobieta jest zamężna lub dziewczyna gotowa do małżeństwa. Podobne symboliczne fryzury noszą młodzi chłopcy. Himba prowadzą tradycyjny tryb życia, w którym pasterstwo i rolnictwo odgrywają kluczową rolę.
Plemię Herero to pokrewna Himba grupa etniczna zamieszkująca głównie Namibię. Grupy te posiadają wspólny język i wiodły podobny styl życia. Zmieniło się to po 1870 roku, kiedy Himba atakowani przez lud Nama przeszli graniczną rzekę Kunene i osiedlili się w Angoli. W tym czasie Herrero przejęli zwyczaje oraz stroje od osiedlających się na ich ziemiach kolonistów. Pozostali wierni tej tradycji do dziś, panie noszą suknie wzorowane na tych z przełomu XIX i XX wieku, podpatrzonych u niemieckich gospodyń.
Historia Herero jest tragicznie naznaczona kolonializmem i walkami o terytorium. W XIX wieku Herero byli zainteresowani hodowlą bydła i osiedlali się na obszarach nadających się do tego. To spowodowało rywalizację o dobre ziemie i konflikt z osadnikami w Namibii, będącej wówczas kolonią cesarstwa niemieckiego. W wyniku powstania Herero i późniejszej pacyfikacji przez niemieckie wojska ekspedycyjne miały miejsce okrutne prześladowania i systemowe ludobójstwo. Szacuje się, że w wyniku represji zginęło nawet 100 000 Herero i Nama, przy życiu na początku XX wieku pozostało około 15000 Herero.
Jeśli chodzi o strój i wygląd, tradycyjne stroje Herero są często bardzo kolorowe i ozdobione geometrycznymi wzorami. Kobiety noszą charakterystyczne suknie z falbaniastymi rękawami, koronki, nawiązujące do czasów kolonialnych. Dopełnieniem stroju jest fantazyjnie zawiązana na głowie chusta lub kapelusz.
Na poniższym zdjęciu widać typową wioskę Himba.