Sossusvlei

Dolina Sossusvlei to najbardziej niezwykła część Parku Narodowego Namib-Naukluft leżącego w zachodniej Namibii. Płaska dolina długości około 60 km jest otoczona efektownymi wydmami w pomarańczowych i różowych kolorach. Na końcu doliny znajdziemy solniska, wyschnięte dna okresowych jezior pokryte białą warstwą soli mineralnych. Najbardziej znany widok z Namibii to Deadvlei, jedno z takich solnisk na końcu doliny.

Wydmy na pustyni Namib należą do najstarszych formacji geologicznych na świecie, jest to też najbardziej suche miejsce po pustyni Atacama. Wydmy nawiewane wiatrem od morza mają wysokość nawet powyżej 300 m. Swoją barwę zawdzięczają tlenkom żelaza, te najstarsze mają najbardziej intensywny pomarańczowy kolor wskutek utleniania się związków żelaza. Na zdjęciu powyżej widać Dune 45, pierwszą dużą górę z piasku po przejechaniu 45 km w dolinie Sossusvlei.

ABS
ABF
ABQ
ABC
ABG
ABX
ABH
ABL
Shadow

Deadvlei

Najbardziej znanym i niezwykłym solniskiem w dolinie Sossusvlei jest położone na jej końcu Deadvlei. Dno słonego jeziora, porośnięte było przez drzewa z gatunku akacji. Kilkaset lat temu występująca tu okresowo rzeka została odcięta przez wydmy i jezioro zmieniło się w suchą nieckę. Szacuje się, że drzewa te mają 600-700 lat i zostały zakonserwowane przez panujący tu suchy klimat. Obumarłe konary tworzą malowniczy kontrast z białą powierzchnią misy i pomarańczowymi wydmami wokół niecki.

ABC
ABG
ABH
ABS
ABF

Na poniższym zdjęciu udało się uchwycić rzadkie zjawisko. Jedno z okolicznych solnisk między wydmami  wypełniło się wodą. Na przełomie 2021 i 2022 r. pustynię Namib nawiedziły wyjątkowo obfite opady deszczu. Dlatego na początku 2022 można było obserwować pojawiające się raz na wiele lat jezioro na pustyni. Występujące w tej okolicy wydmy mają wysokość powyżej 300 metrów i należą do najwyższych na świecie.

Informacje praktyczne

Sossusvlei

Najpiękniejsze miejsce na pustyni Namib położone jest około 4 godzin jazdy samochodem z Windhoek. Zdecydowana większość odwiedzających Namibię wybiera właśnie ten środek transportu, pozwalający eksplorować tamtejsze bezdroża. Możliwość lotu awionetką z Windhoek lub Swakopmund jest także możliwa, szczegóły www.flynamibia.com.na.    Wjazd do doliny znajduje się w miejscowości Sesriem, tam znajdują się hotele oraz należy uiścić opłatę (dwie osoby plus auto to w przeliczeniu koszt około 100 zł), ponieważ jest to park narodowy. Dalej wygodna asfaltowa droga wiedzie do Sossusvlei Parking. W tym miejscu sprawa się trochę komplikuje, ponieważ ostatnie 4-5 km do Deadvlei parking jest drogą w głębokim i sypkim piasku. Można tu przesiąść się do auta przystosowanego do poruszania się w takim terenie, oczywiście za opłatą. Można też próbować jechać samemu, ale konieczne jest auto z napędem 4×4, oponami z niskim ciśnieniem i blokadą mechanizmu różnicowego oraz odrobina doświadczenia w tego typu jeździe. Zakopane w piasku auta są na tym odcinku codziennym widokiem.

Zwierzęta na pustyni Namib

Na rozległych obszarach pustyni Namib można spotkać sporo zwierząt, które przystosowały się do panujących tam warunków. Pojawiające się w porze deszczowej trawy przyciągają antylopy Oryx, Gnu czy nieduże Springboki. Drzewa i trawy dają schronienie wielu ptakom, a obfitość owadów zapewnia im pokarm. W porze deszczowej pojawiają się wielkie roje ogromnych owadów, przynajmniej w porównaniu z europejskimi odpowiednikami.

Oryx jest łatwy do wypatrzenia ze względu na swoje długie, charakterystyczne rogi i ubarwienie. Są to duże, piękne antylopy, występujące w całej Namibii. Ten gatunek jest bardzo dobrze przystosowany do życia na pustyni, oryxy tworzą często duże stada.

Zobacz także

error: Content is protected !!