Dzika Kolumbia
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Kolumbia jest najbardziej zróżnicowanym przyrodniczo krajem na świecie. Żyje tu ogromna liczba gatunków zwierząt, w tym takie, których nie znajdziemy w innym kraju świata. Kolumbię zamieszkuje 20% wszystkich znanych gatunków ptaków, 17% płazów, 8% ryb słodkowodnych, 8% gadów, 16% dziennych motyli i 10% ssaków. Jedynym porównywalnym krajem pod względem bogactwa przyrody jest mająca osiem razy większą powierzchnię Brazylia. Natura jest ogromną atrakcją Kolumbii, liczący ponad 1,1 mln km² kraj ma bardzo zróżnicowane środowisko. Kolumbia leży nad dwoma Oceanami, obejmuje część Amazonii, osią kraju jest pasmo wysokich Andów. Topografia kraju jest niezwykle zróżnicowana, góry zajmują większą powierzchnię kraju, są tereny nadmorskie, tropikalne lasy, rozległe obszary trawiaste, bagna i pustynie. Zapraszamy do zobaczenia niewielkiego fragmentu przebogatej przyrody Kolumbii.
Ptaki
Kolumbię zamieszkuje blisko 2000 gatunków ptaków, z czego 80 to gatunki endemiczne występujące często na niewielkim obszarze. Liczba ta jest większa niż łączna liczba gatunków ptaków żyjących w Ameryce Północnej i Europie! Oznacza to, że prawie 1/5 gatunków ptaków na świecie znajdziemy w tym kraju! Miłośnicy obserwacji ptaków wybiorą tereny lasów deszczowych lub obszary nad Pacyfikiem, będące trasą przelotów wielu gatunków wędrownych. Szczęśliwie dla podróżników, ptaki w Kolumbii można obserwować dosłownie wszędzie. Przy okazji zwiedzania każdej niemal atrakcji zauważymy w koronach drzew piękne kolorowe ptaki. Warto zwracać też uwagę na kwiaty i krzewy w ogrodach, bo regularnie pojawiają się przy nich kolibry. Nie zapomnijcie zabrać aparatu fotograficznego wybierając się do Kolumbii!
Tanagrowate (Thraupidae) to małe lub średnie ptaki z rodziny wróblowatych, często bardzo kolorowo ubarwione. W strefie tropikalnej obu Ameryk żyje około 250 gatunków tej rodziny, z tego 170 możemy spotkać w Kolumbii. Te często niesamowicie ubarwione ptaki najczęściej uwijają się wśród liści palm.
Kolibry
Te małe, lśniące fantastycznymi kolorami ptaki unoszą się w powietrzu dzięki szybkiemu trzepotaniu skrzydłami. Są to jedyne ptaki, które potrafią latać do tyłu, na boki, unieść się pionowo do góry czy zawisnąć w miejscu. Aby dostać się do nektaru kwiatów, potrafią fruwać w najdziwniejszych pozycjach. Kolibry uderzają skrzydłami od 10 do 90 razy na sekundę, potrafią latać z prędkością do 120 km/h. Ptaki te cechuje bardzo szybki metabolizm, niektóre kolibry muszą zjeść w ciągu doby pokarm przewyższający dwukrotnie masę ich ciała. Większość tych ptaków odżywia się nektarem wysysanym długim językiem, ale są też gatunki zjadające drobne owady. Kolumbia ma największą różnorodność kolibrów ze wszystkich krajów. Naliczono tam sto sześćdziesiąt osiem gatunków, blisko połowę znanych z obu Ameryk kolibrów. Ptaki te mają pióra rozczepiające światło na barwy podstawowe, co nadaje im niezwykły, lśniący różnymi kolorami wygląd. Wygląd tych ptaków najlepiej opisują ich nazwy gatunkowe, szmaragdzik, topazik, tęczownik czy złotniczek.
Pióra kolibrów, dla zachowania swoich właściwości muszą okresowo namakać. Dlatego kolibry regularnie zażywają kąpieli, potem dużo czasu spędzają na przesuszaniu i pielęgnacji piór.
Park Tayrona
Liczący 150 km² park narodowy położony wzdłuż wybrzeża Atlantyku jest jedną z największych atrakcji Kolumbii. Kilkudnową wycieczkę można zaplanować przy okazji zwiedzania Cartagena de Indias. Park stanowi część unikatowego w skali świata obszaru Sierra Nevada de Santa Marta, gór starszych geologicznie niż Andy, zamieszkałych przez wiele endemicznych gatunków. Fantastyczne są oczywiście morskie krajobrazy, setki kilometrów dzikich plaż, z których najbardziej malownicze znajdziemy na pocztówkowych zdjęciach reklamujących ten park. Jednak o wyjątkowości tego regionu przesądzają zwierzęta. Niezliczone ilości kolorowych, często rzadkich egzotycznych ptaków, piękne kolibry oraz setki gatunków płazów, gadów i ssaków. Park Tayrona zamieszkują bardzo rzadkie Tamaryny białoczube. Te nieduże małpy z pięknym, gęstym futrem żyją tylko na obszarze północnej Kolumbii, jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Uchodzą za jedne z najpiękniejszych małp świata, nazwa dobrze oddaje wygląd zwierzęcia. Biała, długa grzywka, czarna twarz i gęste, biało-brązowe futro nadają jej niepowtarzalny wygląd.
Okolice Parku Tayrona to równie wspaniałe, dzikie krajobrazy morskie. Plaże są niczym nieosłonięte i narażone na wiatr i silne fale. Kąpiele nie są rekomendowane, fale, prądy morskie i parzące, regularnie tu występujące żeglarze portugalskie nie zachęcają do wejścia do morza na dłużej. Natomiast dziewicze, puste plaże pozwalają cieszyć się widokami.
Bardzo malownicze są okolice Los Naranjos, osady z kilkoma hotelami położonej na granicy Parku. Wpływająca w tym miejscu do morza Rio Piedras tworzy rozlewisko, brzegi są porośnięte trawami. Kąpiel jest tu wzbroniona z uwagi na występujące tu kajmany. Naniesiony przez rzekę piasek tworzy piękne plaże, roślinność jest szczególnie bujna i żyje sporo ciekawych zwierząt.
Informacje praktyczne
Park Tayrona jest jednym z żelaznych punktów zwiedzania Kolumbii. Natura jest tu niezwykła a możliwość zobaczenia niesamowitych zwierząt warta podjęcia wysiłku dotarcia do parku. Trudno nastawiać się tu na typowe plażowanie, ocean jest chłodny i niespokojny. Duże fale są atrakcją dla surferów, ale nie dla osob chcących zażywać kąpieli. Trzeba uważać na niebezpieczne żeglarze portugalskie, mocno parzący gatunek rurkopława. Unoszące się na wodzie zwierzęta mogą dotkliwie poparzyć człowieka. Fale i prądy skłaniają bardziej do podziwiania dziewiczych plaż niż kąpieli, można znaleźć trochę spokojniejsze miejsca nadające się do pływania, ale zawsze warto być ostrożnym.
Położone w pobliżu Santa Marta oraz Parku Tayrona pasmo górskie Sierra Nevada jest geologicznie starsze od Andów, dzięki temu wykształciło się tu wiele endemicznych gatunków zwierząt, np. gatunki kolibrów żyjące tylko w tym rejonie. Jest to jednak teren trudno dostępny, bez większej bazy turystycznej. Częściej odwiedzaną i stosunkowo popularną miejscowością jest położona w górach niedaleko od Santa Marta wioska Minca. Warto też wspomnieć o Ciudad Perdida, położonych w tej okolicy, w trudno dostępnych górach ruinach prekolumbijskich. Dotarcie do nich jest możliwe wyłącznie z wykupioną wycieczką z przewodnikiem, wędrówka górskimi ścieżkami i powrót zajmuje zwykle cztery dni. Wycieczki te kosztują 300 USD, jak twierdzą osoby znające kolumbijskie realia, ta sztucznie zawyżona cena jest przeznaczona na kupno przejścia przez tereny ciągle kontrolowane przez uzbrojone grupy paramilitares. Po wojnie domowej partyzantkę oficjalnie rozwiązano, a według oficjalnej wersji wojsko oczyściło ten teren ze zbrojnych grup. Jednak w praktyce dalej funkcjonują grupy kontrolujące ten teren żyjące w nieformalnej symbiozie z agencjami organizującymi wycieczki. Warto pamiętać, że porozumienie kończące blisko 50-letnią wojnę domową podpisano w 2016r.
Zanieczyszczenie środowiska
Niestety, w wielu miejscach w Kolumbii środowisko naturalne bywa mocno zdegradowane. Okolice biednych miasteczek położone na wybrzeżu Atlantyku w pobliżu granicy z Wenezuelą są nieprawdopodobnie zdegradowane. Wiele osiedli przypomina bombę ekologiczną, domy wyglądają na zbudowane na wysypisku śmieci. Nie można o tym zapominać, ciesząc się naturalna przyrodą Kolumbii.