Spacer po Sztokholmie
Stolica Szwecji jest pięknym miastem, malowniczo położonym na stałym lądzie nad jeziorem Mälaren oraz na 14 większych wyspach zatoki Saltsjön. Wokół Sztokholmu znajdują się tysiące małych wysepek i skał, charakterystycznych dla wybrzeża szkierowego. Mosty, kanały, promy i łodzie tworzą na każdym kroku niepowtarzalne widoki.
Położenie Sztokholmu najlepiej widać z góry. Samoloty lądujące na lotnisku Arlanda przelatują zwykle nad samym miastem, dlatego warto zając miejsce przy oknie dla podziwiania wspaniałej panoramy miasta z powietrza. Z góry doskonale widać niezwykłe położenie miasta wśród wysp i zatok.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście jest Stadshuset, czyli miejski ratusz. Neogotycki budynek z początku XX w. sąsiaduje z nowoczesnym kompleksem Stockholm Waterfront. Podcienia ratusza to popularne miejsce spotkań i spacerów mieszkańców, roztaczają się stąd ładne widoki.
Bardzo ładna jest sztokholmska starówka. Kręte uliczki starego miasta zajmują wyspę Gamla Stan, najstarszą część Sztokholmu. Dużą część wyspy zajmuje imponujący zamek królewski, będący oficjalną siedzią rodziny królewskiej. Koniecznie trzeba zajrzeć do średniowiecznej katedry Storkyrkan, gdzie znajduje się m.in. wspaniała rzeźba Święty Jerzy ze smokiem.
Zimą w Sztokcholmie zamarza wiele kanałów i zatok, co dodaje wyjatkowego uroku miastu. W mieście styka się zatoka morska ze słodkowodnym jeziorem, dlatego część wód pozostaje niezamarznięta.
Informacje praktyczne
Dobrym sposobem na podziwianie widoków w Sztokholmie jest przejażdżka statkiem wycieczkowym. Można też taki mały rejs odbyć jednym z promów, kursujących regularnie pomiędzy wyspami. Bilet kosztuje tyle, co na zwykły autobus lub tramwaj. Zimą wiele kanałów i zatok zamarza, statków wycieczkowych jest mniej, więc prom jest dobrym pomysłem na podziwianie widoków miasta z pokładu statku. Szczegóły tras, cenniki oraz aktualne informacje m.in. o trasach linii promowych znajdziemy na oficjalnej stronie sl.se
Vasa
Muzeum okrętu Vasa, położone na wyspie Djurgården, łatwo poznać po charakterystycznym budynku z wystającymi masztami żaglowca. Muzeum mieści unikatowy w skali świata eksponat, a mianowicie wspaniały okręt wojenny Vasa z początku XVII wieku. Okręt będący dumą szwedzkiej marynarki zatonął w swym pierwszym rejsie. Podjęty z dna po ponad 300 latach zachował się w doskonałym stanie.
Zdjęcie przedstawia Vasę wraz z modelem w skali 1:10, pozwalającym wyobrazić sobie, jak wyglądał okręt wraz z ożaglowaniem zaraz po zwodowaniu. Znajdujący się na najniższym poziomie zwiedzający dają wyobrażenie o wielkości tego wyjątkowego żaglowca. Okręt ma 69 m długości, prawie 12 m szerokości a wysokość kadłuba w części rufowej to ponad 19 m.
„Okręt Vasa przewrócił się i zatonął w Sztokholmie w czasie swojej pierwszej podróży w 1628 roku. Po 333 latach na dnie morza potężny okręt wojenny został uratowany i jego podróż mogła być kontynuowana. Dzisiaj Vasa jest najpiękniej zachowanym XVII-wiecznym okrętem na świecie i można go oglądać w specjalnie dla niego wybudowanym muzeum w Sztokholmie. Vasa jest jedynym w swoim rodzaju skarbem sztuki. 98% statku jest wykonane z oryginalnych części, a zdobią go setki rzeźb.”
Królewski okręt wojenny Vasa jest jedynym na świecie tak dobrze zachowanym żaglowcem z początków XVII wieku. Historia Vasy jest niesamowita. Okręt został zbudowany w Sztokholmskiej stoczni w latach 1626-1628 pod nadzorem króla Karola Gustawa II, był wówczas jednym z największych i najwspanialszych żaglowców. Na skutek błędów konstrukcyjnych budowniczych dążących do zwodowania największego i najlepiej uzbrojonego okrętu szwedzkiej floty oraz przez błędy załogi, Vasa zatonął wkrótce po wypłynięciu z portu. Pierwszy rejs zakończył się po przepłynięciu 1300 m, gwałtowny powiew wiatru mocno przechylił źle wyważony okręt, woda wlała się do środka przez otwarte osłony armat na burcie. Głębokie oraz muliste w tym miejscu morze pozwoliło zachować wrak w praktycznie nienaruszonym stanie, po próbach wydobycia kilku armat zapomniano o okręcie na wieki.
Odnaleziony ponownie w latach 50. XX w., wydobyty i przez wiele lat pieczołowicie odrestaurowany galeon znalazł miejsce w specjalnie dla niego zbudowanym muzeum. Możemy podziwiać wspaniałe rzeźby, którymi ozdobiony został okręt, detale wykończenia oraz znaleziska z wraku. W leżącym na dnie okręcie zachowało się mnóstwo codziennych przedmiotów załogi, które możemy obejrzeć w gablotach. Dzięki szczegółowym badaniom określono kolory, na jakie pomalowane były rzeźby, odkryto że herb królewski na rufie był złocony. Dla zwiedzających zaaranżowano także fragment dolnego pokładu z armatami, każdy może przekonać się o warunkach tam panujących. Zwiedzanie ułatwia multimedialny przewodnik opowiadający historię Vasy, dostępny także w języku polskim:
https://www.vasamuseet.se/besok/audioguide/audioguide-polska
Zapraszamy do obejrzenia ciekawych miejsc we Włoszech. Znajdź inspirację do odwiedzenia mniej popularnych miejsc w tym pięknym kraju.