Atacama

 

Rozciągająca się na północy Chile pustynia skrywa niezwykłe krajobrazy. Najciekawsze miejsca kryją się wokół miasteczka San Pedro de Atacama, popularnej bazy do odkrywania tego regionu. Miejsca, które pokażemy, poza samą pustynią, obejmują także część Andów z gejzerami El Tatio i Altiplano, rozległego płaskowyżu śródgórskiego.

San Pedro de Atacama

Miasteczko jest wygodną bazą do eksploracji okolic. Znajdziemy tu wiele hoteli, restauracji i biur podróży organizujących wycieczki po okolicy. W odległości kilku kilometrów znajduje się Valle de la Luna, dolina z księżycowymi, pustynnymi krajobrazami, słone laguny z flamingami czy ukryte nad strumieniami zielone oazy.

Valle de la Luna to znajdująca się kilkanaście kilometrów od San Pedro dolina położona malowniczo w paśmie górskim Cordillera de la Sal. Przesiąknięte solą skały tworzą dzięki erozji widowiskowe kształty, nie ma tu prawie wcale roślinności, a wiatr przesuwa góry piasku. Jednym ze sposobów na zwiedzenie doliny jest wypożyczenie roweru w San Pedro. Wysokość oraz wysokie temperatury sprawiają jednak sporo problemów dla mniej doświadczonych i sprawnych rowerzystów. Jest to niezwykle suche miejsce, nie ma tam źródeł czy zbiorników wody, jest też bardzo mało roślin.

San Pedro położone jest na wysokości około 2400 m n.p.m. i jest bardzo dobrym miejscem na aklimatyzację przed wyprawami w wyższe partie gó. W odległości kilkunastu kilometrów od miasta zaczynają się wysokie Andy z przełęczami położonymi na wysokości blisko 5 000 m. Charakterystyczne dla krajobrazu tych okolic są są wulkany, z mającym prawie 6 000 m Licancabur, widocznym z wielu punktów w  miasteczku i okolicy. Krajobraz uzupełniają kolorowe piaski,  kępy żółtych traw ciągnące się po horyzont oraz nieliczne krzewy. W oddali widzimy zwykle ośnieżone szczyty wulkanów sięgajacych 6000 m n.p.m.

W pobliżu miasta można odwiedzać dość łatwo dostępne laguny. To płytkie jeziora, okresowo zasilane wodą spływającą z gór, która wypłukuje sól. To typowe widoki andyjskie, krystaliczna woda i białe pasy soli. W lagunach żerują flamingi, których są w okolicy duże ilości. Bardzo dobre laguny do obserwowania flamingów znajdują się już kilka kilometrów od San Pedro.

Informacje Praktyczne

San Pedro de Atacama jest niedużym miasteczkiem będącym bezpośrednią, wygodną bazą do zwiedzania okolic. Lotnisko znajduje się w mieście Calama, w odległości około 1,5 h jazdy samochodem. Osoby mające mniej czasu czy ceniące indywidualne zwiedzanie, mogą tu wypożyczyć samochód. Samodzielna jazda nie jest problemem, asfaltowe, wygodne drogi są stosunkowo puste. Odradzamy jazdę terenową, choć przestrzenie wyglądają zachęcająco i jest to możliwe, jednak jakakolwiek awaria czy uszkodzenie auta z dala od drogi może być dużym problemem, wobec mocno ograniczonego zasięgu telefonów komórkowych. Dodajmy, że nie ma tam prawie żadnych osiedli czy nawet pojedynczych domów, więc znalezienie pomocy może być nie lada problemem.

Z San Pedro de Atacama można pojechać do Argentyny. Istnieją połączenia autobusowe z San Pedro de Atacama do miasta Salta. Dobra asfaltowa droga prowadzi przez zamykane na noc przejście graniczne Paso de Jama. Formalności na granicy są dość długie, należy opuścić autobus i przejść procedurę kontroli paszportów i bagażu w kilku okienkach. Przy wjeździe do Chile przeprowadzana jest kontrola fitosanitarna, nie można wwozić świeżej żywności.

Istnieje też możliwość przejechania granicy wypożyczonym w Chile samochodem, jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem i niedogodnościami. Z dużym wyprzedzeniem należy załatwić w wypożyczalni odpowiednie dokumenty, co wymaga miejscowego notariusza i kosztuje 200 usd (koszty mogą być inne w zależności od wypożyczalni). Ponieważ chilijska biurokracja lubi stwarzać problemy, a takie procedury nie są popularne i wypożyczalnie nie mają zwykle doświadczenia, przy przekraczaniu granicy mogą pojawić się problemy typu brak jakiegoś papierka czy niewłaściwy dokument. Dla własnego komfortu lepiej jest przejechać do Argentyny autobusem, a samochód wypożyczyć w Salcie.

El Tatio

Gejzery El Tatio leżą w Andach na wysokości ponad 4000 m n.p.m. Są jedną z największych atrakcji regionu i miejscem popularnych wycieczek z San Pedro. Gejzery największą aktywność wykazują rano, kiedy temperatura na tej wysokości spada do około 0 stopni. Wybuchy pary są wtedy najbardziej spektakularne.

Powrót do San Pedro pozwala podziwiać niesamowite widoki. Wysoko położone laguny pełne są flamingów, a przy potokach pasą się stada lam i dzikich wikunii.

Altiplano Andino

Ten rozległy płaskowyż położony w Andach na wysokości około 3800 m n.p.m. otoczony wysokimi szczytami to jedne z najbardziej malowniczych krajobrazów. Kolorowe skały, kępy żółtych traw, błękit nieba, laguny z ośnieżonymi szczytami w tle, dzikie wikunie oraz lamy na pastwiskach tworzą niepowtarzalne widoki.

Laguna Miscanti wraz z pobliską laguną Miñiques to kolejne miejsce ze wspaniałymi krajobrazami. Laguny położone są na wysokości 4 195 m, ogromne, malownicze pustkowie robi duże wrażenie kolorami i spokojem. Jest to wulkaniczny rejon z kraterami i zastygłymi polami lawy, najwyższy w okolicy wulkan Miñiques ma prawie 6 000 m. Dojazd do lagun jest stosunkowo łatwy, zajmuje około 2 h nieśpiesznej jazdy, ale wysoko zawieszony samochód jest wskazany. Z San Pedro organizowane są wycieczki do tych lagun, miłośnicy dzikich krajobrazów nie mogą przegapić tego miejsca.

W wielu miejscach na Altiplano możemy obserwować flamingi. To bardzo piękne ptaki, dostojnie przechadzają się w płytkiej wodzie słonych lagun. Sporo flamingów jest w lagunach położonych na południe od San Pedro de Atacama, można tam dojechać w kilkadziesiąt minut z miasteczka. Grupy tych ptaków szczególnie malowniczo wyglądają na rozlewiskach w pobliżu El Tatio, wracając rano z wycieczki do gejzerów, koniecznie trzeba zatrzymać się przy rozlewiskach Rio Putana. Flamingi doskonale pozują na tle wysokich, ośnieżonych andyjskich szczytów. Na każdym kroku zobaczymy tam zapierające dech w piesiach krajobrazy, jedne z najlepszych na świecie.

San Pedro de Atacama ma dobre połączenie z Argentyną. Asfaltowa droga z przejściem granicznym Paso De Jama biegnie przez malownicze tereny Reserva Natural de los Flamencos. Flamingi brodzące w lagunach, wędrujące po rozległych pustkowiach wikunie, widoczne w oddali ośnieżone szczyty, tworzą niepowtarzalne widoki. Jest to jedna z najpiękniejszych tras w Andach.

error: Content is protected !!