Lodowa Laguna Jökulsárlón

Jedną z największych atrakcji Islandii jest lodowcowe jezioro Jökulsárlón. W tym miejscu spływa w kierunku  morza jeden z jęzorów lodowca Vatnajökull, nazywający się Breiðamerkurjökull. Przed czołem topniejący lodowiec utworzył niedużą lagunę. Jezioro zwane Jökulsárlón ma powierzchnię około 18 km2 i głębokość do 284 m, w związku z cofaniem się lodowca laguna systematycznie powiększa się. Bryły lodu, odrywające się od czoła lodowca mają najróżniejszą wielkość oraz kształt. Krajobraz z pływającymi górami lodowymi zmienia się niemal codziennie, a tłem dla tego spektaklu natury są ośnieżone szczyty otaczające Vatnajökull. Laguna wyróżnia się pięknym, niebieskim kolorem wody, co jest niezwykłe w tego typu jeziorach.

ABC
ABG
ABH
ABS
ABF
ABQ

Diamentowa plaża

Bryły lodu oderwane od lodowca Breiðamerkurjökull wpadają do jeziora Jokulsarlon i po kilkuset metrach płynąc rwącym nurtem, trafiają do morza. Lód natrafia na silne fale i jest rozbijany na mniejsze kawałki, które następnie są wyrzucane na czarną, wulkaniczną plażę. Te niecodzienne warunki tworzą bardzo malowniczą scenerię. Topniejące bryły lodu kojarzą się z kawałkami diamentów rzuconymi na czarny piasek, dlatego nazwa Diamentowa Plaża trafnie opisuje ten malowniczy fragment wybrzeża.

Informacje praktyczne

Vatnajökull

Czapa lodowca zajmuje około 7800 km2, czyli 8% powierzchni wyspy. Średnia grubość lodowca to 450-500 m, miejscami dochodzi nawet do prawie kilometra lodu, natomiast najwyżej położony wierzchołek leży na wysokości 2110 m n.p.m. Pod czapą lodu znajduje się kilka wulkanów, których aktywność doprowadziła do występowania pod lodem dużych zbiorników z wodą. Ponadto erupcja wulkanu powoduje stopienie ogromnych mas wody, które gwałtownie spływają do morza. To częste na Islandii zjawisko nosi nazwę Jökulhlaup. Przykładem takiej erupcji był wybuch w 1996r. wulkanu Grimsvötn, który spowodował ogromną powódź lodowcową w dolinie rzeki  Skeiðará.

Pamiątką po gwałtownej powodzi wulkanicznej są pozostałości mostu na trasie nr 1. Jadąc od strony zachodniej do Lodowej Laguny, nie sposób przegapić miejsca gdzie pozostawiono kilka fragmentów zniszczonego mostu. Poskręcane grube, stalowe przęsła pozwalają wyobrazić sobie niszczycielską siłę natury. Obserwacje wulkanów prowadzone są na Islandii cały czas, dlatego naukowcy z wyprzedzeniem wiedzieli o nadchodzącej erupcji Grimsvötn. Zamknięto w odpowiednim czasie drogę, dzięki czemu obyło się bez ofiar, natomiast most wkrótce odbudowano. Ostatnia aktywność  miała miejsce w listopadzie 2021 i spowodowała powódź. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Islandzkie Biuro Meteorologiczne, komunikaty można śledzić na stronie vedur.is

Fjallsárlón

Pomiędzy miejscowością Hof a laguną Jökulsárlón możemy zauważyć kilka jęzorów lodu spływających z Vatnajökull. Jednym z nich jest Fjallsjökull, który tworzy ładne jezioro lodowcowe przed swoim czołem. Mniej znane jezioro nie jest podobnie popularne jak Jökulsárlón, ale widoki warte są zatrzymania i krótkiego spaceru z parkingu. Można zejść na sam brzeg jeziora i podziwiać efektowne pływające bryły lodu.

Wielu odwiedzających Lodową lagunę jedzie od strony Vik i plaży Reynisfjara. Około 20-kilometrowy odcinek drogi nr 1 przed laguną Jökulsárlón, w pobliżu miejscowości Hof, oferuje niezwykłe widoki. Z pobliskich gór wypływa kilka jęzorów lodowych, w pobliże których możemy dotrzeć. U podnóża gór położone są łąki, poprzecinane strumieniami i malowniczo położone farmy.

error: Content is protected !!