Fraser Island

Wielka Wyspa Piaszczysta jest położona u wschodnich wybrzeży australijskiego stanu Qeensland. Wyspa, utworzona przez prądy morskie i wiatr z naniesionego piasku,  ma 200 km długości i 15 szerokości, porośnięta jest tropikalnym, gęstym lasem. Wewnątrz wyspy znajduje się kilka jezior, z których dostępne samochodem i popularne wśród turystów jest urocze jezioro McKenzie.

75 Mile Beach

Ta  ciągnąca się przez 100 kilometrów plaża, jest głównym szlakiem komunikacyjnym na wyspie. Na wyspie jest może kilkaset metrów utwardzonych dróg w pobliżu Happy Valley. Jest to rodzaj centrum wyspy, z kilkoma budynkami, w tym z dużą restauracją. Poza tym reszta wyspy to dzikie, piaszczyste drogi, na których niezbędny do poruszania się jet samochód z napędem 4×4. Najwygodniejsza do poruszania się jest plaża, na której obowiązują zasady ruchu drogowego i wzdłuż której znajdziemy kilka atrakcji.

Plaża zajmuje cały wschodni brzeg wyspy. Duże fale, silne prądy oraz często występujące parzące meduzy oraz rekiny powodują, że kąpiel jest niebezpieczna. Natomiast jazda samochodem z napędem na 4 koła jest niezapomnianą przygodą. Przy zachowaniu kilku zasad bezpieczeństwa, uważaniu na pływy i przestrzeganiu przepisów drogowych nie wymaga szczególnych umiejętności jazdy terenowej. Ponadto większość atrakcji znajduje się wzdłuż plaży, dodajmy do tego piękny krajobraz i jazda autem po tej plaży będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem.

Przez wyspę płynie kilka potoków ze słodką, bardzo zimną wodą. Największym we wschodniej części wyspy jest Eli Creek. To doskonałe i popularne miejsce na piknik. W dolnym biegu potoku można wykąpać się, mimo chłodnej wody. Wzdłuż potoku zbudowano drewniana promenadę. Można zobaczyć typową roślinność i ptaki, a także zrobić orzeźwiający spływ w dół potoku na dętce czy materacu plażowym.

Jednym z najpopularniejszych miejsc na wyspie jest wrak statku S.S. Maheno.  Statek, pochodzący z początku XX wieku oceaniczny liniowiec, został wyrzucony na mieliznę przez cyklon w roku 1935. Stalowy szkielet statku mimo korozji wciąż jest w całości, częściowo zasypany piaskiem. Wrak wygląda bardzo malowniczo, mimo że jest blisko plaży, wstęp na niego jest zakazany.

Informacje praktyczne

Świetnym pomysłem na dostanie się na Fraser Island jest lot małym samolotem z lotniska położonego na przedmieściach Harvey Bay. Awionetki lądują na wyznaczonych fragmentach plaży. Lot na małej wysokości pozwala podziwiać widoki i znacznie skraca czas dostania się na wyspę w porównaniu z promem. Firmy oferujące loty oferują też wynajęcie pickupa, po krótkim przeszkoleniu w zasadach poruszania się po piaszczystym terenie wyspy oraz po plaży możemy samodzielnie eksplorować bezdroża Fraser Island. Alternatywą może być wypożyczenie samochodu wraz ze sprzętem kampingowym i spędzenie na wyspie 2-3 dni.

Na plaży obowiązują limity prędkości takie jak na drogach. Uwaga, na plaży regularnie pojawia się policja z radarem kontrolująca prędkość, mandaty są na porządku dziennym.

Lake McKenzie

McKenzi jest słodkowodnym jeziorem o powierzchni około 150 hektarów,  położonym wewnątrz wyspy. Biały, idealnie miałki piasek i błękitna, krystalicznie czysta woda tworzą doskonałe warunki do kąpieli i plażowania.

Piasek przy jeziorze ma śnieżnobiały kolor i jest bardzo drobny. Składa się praktycznie z samej krzemionki, jest miękki i nie nagrzewa się bardzo. Woda ma lekko kwasowy odczyn, jest w nim bardzo mało roślinności wodnej. Oczywiście można się w nim kąpać, choć woda jest dość chłodna jak na panujący tam klimat. Tereny wokół jeziora są zamieszkane przez dzikie psy dingo. Wstęp do bardziej odległych zakątków Fraser Island jest zakazany także ze względów bezpieczeństwa, w przeszłości zdarzały się ataki dingo na ludzi. Tablice ostrzegające przypominają o konieczności pilnowania zwłaszcza małych dzieci.

Przesmyk pomiędzy Fraser Island a stałym lądem, Great Sandy Strait, to ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże. Tereny te, wraz z Fraser Island tworzą Great Sandy National Park. Typowe krajobrazy, oprócz wydm piaskowych, to bagna i jeziora, lasy deszczowe oraz mangrowe, lasy i wrzosowiska.

error: Content is protected !!