portal podróże

Jezioro Garda

Największe z włoskich jezior położonych u podnóża Alp oraz okoliczne miasteczka oferują wiele atrakcji. Poczynając od sportów wodnych, przez zwiedzanie uroczych miasteczek na wybrzeżu, po wędrówki w pobliskich górach. Nam najbardziej spodobała się północna część jeziora, gdzie wysokie Alpy są na wyciągnięcie ręki, a dramatyczne urwiska skalne schodzą do samej tafli wody.

Riva del Garda

Charakterystyczne punkty tego największego miasteczka na północy jeziora Garda to wznosząca się ponad 300 metrów nad poziom jeziora Monte Brione oraz port z malowniczą twierdzą Scaligerich zwaną Rocca.  Riva ma łagodny mikroklimat, zimy są tu słoneczne i łagodne, rzadko spada dużo śniegu, mimo położenia u stóp Alp dojrzewają tu pomarańcze oraz rosną palmy. Latem sąsiedztwo jeziora łagodzi upały a wiejące wiatry sprzyjają uprawianiu sportów wodnych.

Rocca to pochodząca z XII wieku twierdza Scaligerich, władców Werony oraz okolicznych ziem. Wraz ze średniowieczną Torre Apponale i sąsiednimi nadbrzeżnymi placami tworzy urokliwe centrum Rivy, do którego prowadzą bramy z XI oraz XIII wieku zbudowane przez Wenecjan. Zamek pochodzi z XII wieku, dziś mieści oddział miejscowego muzeum i organizuje wystawy. W Riva znajduje się także spory port. Do 1918 roku port był bazą marynarki Austro-Węgier, dziś cumują tu jachty, wypływają stąd także duże statki wycieczkowe kursujące po jeziorze Garda.

Informacje praktyczne

Jezioro Garda jest atrakcyjne nie tylko latem, choć to plaże oraz bogata oferta sportów wodnych przyciągają najwięcej turystów. Zimą w pobliskich górach znajdują się oczywiście ośrodki narciarskie, ale miejscowości położone nad jeziorem są także warte odwiedzenia. Tereny te mają łagodniejszy klimat, zwykle nie występują tu duże opady śniegu, więc także zimą można zwiedzać okolice bezproblemowo, cieszyć się brakiem tłoku i pięknymi o tej porze roku widokami. Południowy kraniec jeziora, który nie jest górzysty, a jezioro jest w tym miejscu szersze, daje więcej możliwości uprawiania sportów wodnych czy plażowania. Natomiast północna część Gardy jest zdecydowanie bardziej malownicza, skalista, widoki są spektakularne. Nie tylko miasteczka położone nad samą Gardą są interesujące, najbliższa okolica oferuje także szereg atrakcyjnych miejsc na krótkie wycieczki. Stolicą regionu jest niewymagająca dodatkowej reklamy Werona, jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Zdecydowanie warte odwiedzenia są także trochę dalej położone miejscowości, lista jest długa, więc wymienimy tylko kilka. Polecamy Soave, stolicę regionu winnego z dobrze zachowanym zamkiem, malowniczą Mantuę, związaną z historią Legionów Polskich u boku Napoleona oraz położony bardziej na północ Trydent (Trento). Jezioro Garda jest także popularne wśród nurków bijących rekordy głębokości. W najgłębszym miejscu jezioro ma 346 m.

Malcesine

Malcesine jest jednym z typowych miasteczek położonych na brzegu Gardy, z małym portem, starymi malowniczymi kamieniczkami oraz imponującym zamkiem Scaligerich. Miasteczko jest interesujące również ze względu na Monte Baldo, położoną w pobliżu górę, na którą można wjechać wygodną kolejką właśnie z tego miasteczka. Ze szczytu góry rozpościerają się najpiękniejsze widoki na jezioro Garda.

Wjazd na Monte Baldo nowoczesną kolejką to jedna z prawdziwych atrakcji tego rejonu. Zarówno z samych wagoników kolejki, jak i ze szczytu rozpościerają się niesamowite widoki na jezioro i szczyty alpejskie. Na górze znajduje się schronisko z restauracją, zaczyna się tu kilka tras trekkingowych i spacerowych. Sama kolejka Funivia Malcesine – Monte Baldo jest bardzo nowoczesna i sprawna, ale też cieszy się dużą popularnością, w sezonie lepiej jest zarezerwować wcześniej bilety przez internet. Kolejka jest dwuetapowa, można także jechać lub dojść do stacji pośredniej, skąd rozpościerają się widoki na Castello Malcesine, jezioro oraz okoliczne gospodarstwa z uprawami drzewek oliwnych. Widoki ze szczytu Monte Baldo są jednak o wiele bardziej imponujące.

Limone sur Garda

Limone to jedno z najładniejszych miasteczek położonych tuż nad jeziorem. Domy wyglądają na przyklejone do skały, rzeczywiście miasteczko jest nieduże, a niemal pionowo wznosząca się skała wygląda niezwykle malowniczo. Nazwa miejscowości wzięła się ponoć od mikroklimatu tu panującego, umożliwiającego uprawę cytryn. Miasteczko jest położone nad samą wodą i osłonięte od zimnych wiatrów niemal pionowo wznoszącą się górą.

Położone niedaleko Riva del Garda miasteczko Torbole wyróżnia się malowniczymi domami, stojącymi tuż nad brzegiem jeziora. Pomalowane w pastelowe kolory budynki wyglądają urzekająco na tle Alp. W miasteczku zaczyna się długa promenada, doskonałe miejsce do spacerów brzegiem jeziora i podziwiania widoków.

Sirmione

Położna na południowym brzegu Gardy, na długim cyplu wychodzącym w jezioro twierdza oraz miasteczko to najczęściej odwiedzane miejsca w północnych Włoszech. Tłumy turystów pojawiają się tu nie bez powodu, trudno o bardziej malowniczy zakątek w Europie. Surowa twierdza Scaligerich  sąsiaduje z malowniczym miasteczkiem, pełnym krętych ulic i pięknych zakamarków. Zamek, wybudowany w XIII wieku, położony jest bezpośrednio nad wodą i połączony z małym portem. Tu stacjonowała flota Scaligerich, rodziny władającej Weroną oraz okolicznymi ziemiami w XIII i XIV wieku, statki umożliwiały handel oraz kontrolę jeziora.

Molveno

Okolice jeziora Garda to doskonałe miejsce na jednodniowe wycieczki. W górach znajdziemy kilka przepięknych, niedużych jezior. Jednym z nich jest Lago Molveno, uważane często za najpiękniejsze jezioro we włoskich Alpach. Krajobrazy wokół tego jeziora są wspaniałe, a jezioro kryształowo czyste. Miasteczko Molveno jest także warte zobaczenia, typowo alpejskie budynki tworzą świetną atmosferę. Miejsce warte do zatrzymania się na lunch w jednej z doskonałych restauracji. W pobliżu Molveno można wjechać na doskonały punkt widokowy Palon di Tovre. Najpierw wyciągiem krzesełkowym wjeżdżamy na płaskowyż Pradel, potem kolejką gondolową na wymieniony punkt widokowy. Kolejka i wyciąg są czynne przez cały rok, korzystają z nich nie tylko narciarze.

error: Content is protected !!