Jezioro Garda

Największe z włoskich jezior położonych u podnóża Alp oraz okoliczne miasteczka oferują wiele atrakcji. Poczynając od sportów wodnych, przez zwiedzanie uroczych miasteczek na wybrzeżu, po wędrówki w pobliskich górach. Nam najbardziej spodobała się północna część jeziora, gdzie wysokie Alpy są na wyciągnięcie ręki, a dramatyczne urwiska skalne schodzą do samej tafli wody.

Riva del Garda

Charakterystyczne punkty tego największego miasteczka na północy jeziora Garda to wznosząca się ponad 300 metrów nad poziom jeziora Monte Brione oraz port z malowniczą twierdzą Scaligerich zwaną Rocca.  Riva ma łagodny mikroklimat, zimy są słoneczne i łagodne, rzadko spada dużo śniegu, mimo położenia u stóp Alp dojrzewają tu pomarańcze oraz rosną palmy. Latem sąsiedztwo jeziora łagodzi upały, a wiejące wiatry sprzyjają uprawianiu sportów wodnych.

Rocca to pochodząca z XII wieku twierdza Scaligerich, władców Werony oraz okolicznych ziem. Wraz ze średniowieczną Torre Apponale i sąsiednimi nadbrzeżnymi placami tworzy urokliwe centrum Rivy, do którego prowadzą bramy z XI oraz XIII wieku zbudowane przez Wenecjan. Zamek pochodzi z XII wieku, dziś mieści oddział miejscowego muzeum i organizuje wystawy. W Riva znajduje się także spory port. Do 1918 roku port był bazą marynarki Austro-Węgier, dziś cumują tu jachty, wypływają stąd także duże statki wycieczkowe kursujące po jeziorze Garda.

Strada del Ponale

Spacer starą drogą do Rivy, biegnącą malowniczym urwiskiem wysoko ponad jeziorem Garda jest jedną z atrakcji, które koniecznie trzeba odbyć. Trasę można pokonać także rowerem górskim, dostępnym w wielu wypożyczalniach w Riva. Droga oferuje przede wszystkim doskonałe widoki na jezioro oraz miejscowości Riva i Torbole. Po drodze znajdziemy także kilka starych tuneli oraz umocnień z I WŚ wybudowanych przez armię Austro-Węgierską. W Alpach przebiegał wówczas front oraz toczyły się ciężkie walki między wojskami włoskimi a cesarskimi.

Drogę przez niedostępne tereny wybudowano w połowie XIX wieku, było to duże osiągnięcie inżynieryjne i przez długie lata jedyna trasa łącząca Rivę z niedostępną Valle di Ledro. Trasa była niebezpieczna, często zamykana z uwagi na osuwiska skalne. Obecny kształt droga zyskała w czasie I WŚ, kiedy trasa zyskała znaczenie strategiczne i została rozbudowana przez wojska Austro-Węgier. Wtedy też wybudowano m.in. kilka tuneli. Droga funkcjonowała do 1992 r. kiedy oddano długi tunel łączący Rivę z doliną Ledro. Starą trasę ponownie otwarto ją w 2004 dla spacerowiczów i rowerzystów.

Informacje praktyczne

Jezioro Garda jest atrakcyjne nie tylko latem, choć to plaże oraz bogata oferta sportów wodnych przyciągają najwięcej turystów. Zimą w pobliskich górach znajdują się oczywiście ośrodki narciarskie, ale miejscowości położone nad jeziorem są także warte odwiedzenia. Tereny te mają łagodniejszy klimat, zwykle nie występują tu duże opady śniegu, więc także zimą można zwiedzać okolice bezproblemowo, cieszyć się brakiem tłoku i pięknymi o tej porze roku widokami. Południowy kraniec jeziora, który nie jest górzysty, a jezioro jest w tym miejscu szersze, daje więcej możliwości uprawiania sportów wodnych czy plażowania. Natomiast północna część Gardy jest zdecydowanie bardziej malownicza, skalista, widoki są spektakularne. Nie tylko miasteczka położone nad samym jezioremą są interesujące, najbliższa okolica Gardy oferuje także szereg atrakcyjnych miejsc na krótkie wycieczki. Stolicą regionu jest wspaniała Werona, jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Zdecydowanie warte odwiedzenia są także trochę dalej położone miejscowości, lista jest długa, więc wymienimy tylko kilka. Polecamy Soave, stolicę regionu winnego z dobrze zachowanym zamkiem, malowniczą Mantuę, związaną z historią Legionów Polskich u boku Napoleona oraz położony bardziej na północ Trydent (Trento). Jezioro Garda jest także popularne wśród nurków bijących rekordy głębokości. W najgłębszym miejscu jezioro ma 346 m.

Malcesine

Malcesine jest jednym z typowych miasteczek położonych na brzegu Gardy, z małym portem, starymi malowniczymi kamieniczkami oraz imponującym zamkiem Scaligerich. Miasteczko jest interesujące również ze względu na Monte Baldo, położoną w pobliżu górę, na którą można wjechać wygodną kolejką właśnie z tego miasteczka. Ze szczytu góry rozpościerają się najpiękniejsze widoki na jezioro Garda.

Wjazd na Monte Baldo nowoczesną kolejką to jedna z prawdziwych atrakcji tego rejonu. Zarówno z samych wagoników kolejki, jak i ze szczytu rozpościerają się niesamowite widoki na jezioro i szczyty alpejskie. Na górze znajduje się schronisko z restauracją, zaczyna się tu kilka tras trekkingowych i spacerowych. Sama kolejka Funivia Malcesine – Monte Baldo jest bardzo nowoczesna i sprawna, ale też cieszy się dużą popularnością. W sezonie lepiej jest zarezerwować wcześniej bilety przez internet. Kolejka jest dwuetapowa, można także jechać lub dojść do stacji pośredniej. Rozpościerają się stąd widoki na Castello Malcesine, jezioro oraz okoliczne gospodarstwa z uprawami drzewek oliwnych. Widoki na jezioro ze szczytu Monte Baldo są jednak o wiele bardziej imponujące.

Limone sur Garda

Limone to jedno z najładniejszych miasteczek położonych tuż nad jeziorem. Domy wyglądają na przyklejone do skały, rzeczywiście miasteczko jest nieduże, a niemal pionowo wznosząca się skała wygląda niezwykle malowniczo. Nazwa miejscowości wzięła się ponoć od mikroklimatu tu panującego, umożliwiającego uprawę cytryn. Miasteczko jest położone nad samą wodą i osłonięte od zimnych wiatrów niemal pionowo wznoszącą się górą.

Położone niedaleko Riva del Garda miasteczko Torbole wyróżnia się malowniczymi domami, stojącymi tuż nad brzegiem jeziora. Pomalowane w pastelowe kolory budynki wyglądają urzekająco na tle Alp. W miasteczku zaczyna się długa promenada, doskonałe miejsce do spacerów brzegiem jeziora i podziwiania widoków.

Sirmione

Położna na południowym brzegu Gardy, na długim cyplu wychodzącym w jezioro twierdza oraz miasteczko to najczęściej odwiedzane miejsca w północnych Włoszech. Tłumy turystów pojawiają się tu nie bez powodu, trudno o bardziej malowniczy zakątek w Europie. Surowa twierdza Scaligerich  sąsiaduje z malowniczym miasteczkiem, pełnym krętych ulic i pięknych zakamarków. Zamek, wybudowany w XIII wieku, położony jest bezpośrednio nad wodą i połączony z małym portem. Tu stacjonowała flota Scaligerich, rodziny władającej Weroną oraz okolicznymi ziemiami w XIII i XIV wieku, statki umożliwiały handel oraz kontrolę jeziora.

error: Content is protected !!