Etosha

Safari w parku narodowym Etosha w północnej Namibii jest fantastyczną przygodą i obok Pustyni Namib największą atrakcją tego kraju. Łatwo dostępny park i ogromna liczba oglądanych z bliska zwierząt pozostawiają niezapomniane wrażenia. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsza populacja słoni. Te piękne, majestatyczne zwierzęta żyją tu w dużych stadach i dość łatwo jest je napotkać. Spora jest też populacja żyraf oraz różnych gatunków antylop. Miłośnicy ptaków także znajdą tu dobre warunki do fotografowania i obserwacji.

Park Etosha obejmuje ogromne solnisko, zalewane okresowo wodą,  tereny wokół porośnięte są głównie niewysokimi drzewami i trawami. Teren jest ogromny, park zajmuje powierzchnię  22270 km² i jest to obszar porównywalny z powierzchnią województwa zachodniopomorskiego. Płaski teren oraz liczne naturalne i stworzone sztucznie oczka wodne ułatwiają obserwację zwierząt. Wokół większych zbiorników wodnych zobaczymy też sporo ptaków, łącznie z populacją flamingów.

Najlepszymi miejscami do obserwacji zwierząt są liczne oczka wodne, wokół których gromadzą się zwierzęta.  Wspaniałym widowiskiem jest przemarsz słoni przez wodę i cały rytuał polewania się tych zwierząt wodą oraz posypywania potem piaskiem. Zwierzęta obserwuje się wyłącznie z samochodu i nie można z niego wysiadać, nawet na chwilę. W pobliżu wodopojów istnieje największa szansa na spotkanie lwa lub lamparta.

Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 7
previous arrow
next arrow

Najliczniej występującymi zwierzętami w Etosha są różne gatunki antylop oraz zebry. Park przemierzają ogromne stada niedużych skoczników antylopich, znanych tu pod afrykanerską nazwą springbok. Stada te trzymają się płaskich, trawiastych terenów. Springboki są łatwymi i wdzięcznymi celami do obserwacji.

Warto zwrócić uwagę na wyjątkową dla Etoshy antylopę. Jest to odmiana impali z charakterystycznym czarnym pasem na głowie. Black-faced impala żyje tylko w Etoshy i na południu Angoli, nie występuje poza tym nigdzie więcej w Afryce.

Trawiaste tereny Parku przemierzają też oryxy. Te duże antylopy z długimi, imponującymi rogami przechadzają się zwykle w niewielkich stadkach. Oryxy znane są też pod lokalną nazwą gamsbok i są jednymi z najładniejszych antylop.

Tam, gdzie jest dużo antylop, występują także lwy i inne wielkie koty. Drapieżniki nie są łatwe do zaobserwowania, ale nie należy zapominać o ich istnieniu. Fakt, że my ich nie widzimy, wcale nie znaczy, że jakiś lew właśnie nie obserwuje nas. Dlatego w Etoshy nie można wysiadać z auta poza wyznaczonymi parkingami. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba przestrzegać tej reguły. Szczególną ostrożność należy zachować w terenie porośniętym gęstymi krzewami i wysokimi trawami, drapieżniki potrafią się dobrze maskować.

Slide 9

Żyrafa

Slide 1

Springbok

Slide 2

Black-faced impala

Slide 3

Młoda antylopa kudu

Slide 4

Antylopa gnu

Slide 5

Szakale

Slide 6

Portret lwicy

Slide 10

Portret szakala

Slide 8

Lwy

Slide 7

Lwica

Slide 11

Stadko oryxów

Slide 12

Nosorożec czarny

previous arrow
next arrow

Park Etosha słynie z występowania bardzo rzadkich nosorożców białych. Największa szansa na spotkanie tego zwierzęcia istnieje w rozległej, północno-zachodniej części rezerwatu. Na innych obszarach można spotkać nosorożca czarnego, którego widać na zdjęciu poniżej.

Słonie

Obserwowanie słoni w naturze należy do najbardziej zapadających w pamięć doświadczeń. Stadu przewodzi najbardziej doświadczona samica, dorosłe samce żyją w małych grupkach lub pojedynczo, trzymając się dalej od stada. Rodzinne zachowania słoni są niezwykłe, wśród zwierząt nie ma rywalizacji, ale są nastawione na opiekę nad młodymi i słabszymi osobnikami. Szczególnym przeżyciem jest obserwowanie z bliska przemarszu słoni oraz ich codziennych rytuałów.

Trasa wędrówek słoni zawsze prowadzi przez zbiorniki oraz oczka wodne. Zwierzęta potrzebują wody do picia oraz do chłodzenia swojego ciała, polewają się wodą i obsypują piaskiem. Powstała w ten sposób warstwa twardego błota chroni zwierzęta przed upałem oraz insektami.

Slide 1
Slide 5
Slide 3
Slide 4
Slide 2
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9
Slide 10
Slide 11
Slide 12
previous arrow
next arrow

Informacje praktyczne

Park Etosha

Park jest położony około 4 godzin jazdy samochodem od stolicy Namibii, Windhoek. Droga jest bardzo dobra, asfaltowa na całej długości. Park Etosha to ogromny obszar, około 100 na ponad 150 km. Po parku można poruszać się wyłącznie samochodami.  Drogi wewnątrz parku są utwardzone, można po nich jeździć zwykłym SUV-em, napęd 4×4 nie jest konieczny. Po głównych szlakach przy dużej ostrożności można też przejechać autem osobowym. Do parku wjeżdża się przez jedną z kilku bram, za każdy dzień pobytu należy uiścić opłatę. Aktualne informacje dostępne są na stronie www.etoshanationalpark.org. Na terenie parku znajduje się kilka miejsc do spania, tzw. campów. W okolicy parku są też hotele o wyższym standardzie. Najważniejszą zasadą obowiązującą w parku jest zakaz wysiadania z samochodu poza wyznaczonymi parkingami. Możliwość spotkania z dużym drapieżnikiem jest bardzo realna. Z tego też względu dzieci poniżej 10 roku życia nie mogą wjeżdżać na teren parku. W Etoshy obowiązuje zakaz używania dronów, turyści są pytani o posiadanie drona na bramie wjazdowej. Urządzenia są plombowane, następnie otwierane przy wyjeździe z parku. Zasady te są tłumaczone problemami z kłusownictwem, władzom chodzi zwłaszcza o ochronę zagrożonego wyginięciem nosorożca białego.

Ptaki

Pobyt w Parku Etosha jest dobrą okazją do obserwowania ptaków. Często można zobaczyć stada strusi oraz trochę mniejsze, żyjące samotnie dropie. Tereny trawiaste i podmokłe to miejsce żerowania malibutów oraz sekretarzy. Na przydrożnych drzewach można zauważyć kolorowe kraski, żerujące zwykle w parach dzioborożce, wypatrujące zdobyczy ptaki drapieżne i dziesiątki innych gatunków niedużych ptaków.

We wschodniej części Parku Etosha znajdują się rozlewiska, na których żerują flamingi. Te piękne ptaki można obserwować przez cały dzień, kiedy brodzą w płytkiej wodzie w poszukiwaniu pożywienia.

Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 7A
Slide 8
Slide 9
Slide 10
Slide 11
Slide 12
Slide 13
previous arrow
next arrow

Zobacz także

error: Content is protected !!