Miasto Meksyk

Architektura nowoczesna

Powstałe na gruzach stolicy Azteków współczesne miasto Meksyk jest dziś jedną największych metropolii świata. Jest to kraj dużych niedostatkówi kontrastów, obok biednych osiedli możemy podziwiać budynki, jakich mogą pozazdrościć najbogatsze miasta świata.

Avenida Paseo de la Reforma

Reprezentacyjna i bardzo elegancka aleja jest kręgosłupem miasta. Zaprojektowana została w 1860 roku na wzór wielkich bulwarów w europejskich miastach takich jak Wiedeń czy Paryż, na zlecenie cesarza Maksymiliana I. Autorem projektu był austriacki oficer i architekt Ferdinand von Rosenzweig. Aleja zaczyna się zaraz za historycznym centrum miasta i wiedzie do parku i zamku Chapultapec, będącego siedzibą dworu pochodzącego z Austrii cesarza. Aleja pierwotnie nosiła nazwę Paseo de la Emperatriz, na cześć cesarskiej małżonki. Po upadku cesarstwa przywrócony rząd Benito Juareza zmienił nazwę alei na Paseo de la Reforma, dla uczczenia wojny domowej w Meksyku (Guerra de Reforma), będącej epizodem ciągnących się niemal cały XIX wiek zmagań między meksykańskimi liberałami a siłami konserwatywnymi. Przez lata powstały wzdłuż tej ulicy niezwykle ciekawe budynki, których wiele ma nowoczesne i bardzo oryginalne bryły.

Informacje praktyczne

Zamiast informacji praktycznych, będzie raczej anegdota. Fotografowanie architektury wydaje się proste, wystarczy złapać fajne światło, o co w Meksyku nie trudno, oraz poszukać ciekawego kadru. Tak jest, ale tylko w centrum, na Paseo de la Reforma. W bardziej oddalonych od centrum dzielnicach, będących osobnymi jednostkami administracyjnymi,  rządzą wszechobecni ochroniarze oraz dyskrecja i prywatność posunięta do granic paranoi. Po wyciągnięciu aparatu na fotografowanie mamy kilka minut, zanim pojawią się ochroniarze i zaczną się rozmowy, że tu nie wolno fotografować. Ochroniarze są bardzo uprzejmi, ale na pytanie dlaczego nie można robić zdjęć, odpowiedzi są różne, a to firma sobie nie życzy, a to architekci, którzy zaprojektowali budynek, nie pozwalają itp. Czasem jest prośba, żeby tylko przejść na drugą stronę ulicy, bo tu szefostwo kazało mu pilnować, żeby nikt nie robił zdjęć. Raz nawet pojawił się policjant, w dłuższej rozmowie wyjaśniał, że dzielnice-gminy mają swoje regulacje, nie wolno tak po prostu robić zdjęć na ulicy, ale jeśli zanotuje moje dane, będę mógł fotografować. Warto mieć w takich wypadkach ksero paszportu, może to ułatwić rozmowy, których raczej nie unikniemy.

Santa Fe

Leżąca na zachód od centrum Meksyku biznesowa dzielnica Santa Fe jest prestiżowym i pożądanym adresem. Oprócz dziesiątek firm, mających tu swoje siedziby, w dzielnicy znajduje się największe w Ameryce Łacińskiej centrum handlowe Centro Santa Fe oraz mają siedzibę cztery uniwersytety. Jest to jednak przede wszystkim dzielnica biznesowa, gdzie codziennie pracuje około 70 000 osób. Właściciele biurowców przyciągają najemców wysokim standardem i wyróżniająca się architekturą budynków.

Jednym z charakterystycznych punktów dzielnicy Santa Fe jest budynek Torre Acuario. Główna fasada ma zakrzywioną formę, aby jak najlepiej wyeksponować panoramiczne widoki. Najbardziej widowiskowym elementem budynku jest siatka czy kratownica w ogromnej skali. Poza nadaniem unikalnego wyglądu ten element reguluje też dostęp słońca do fasady. Biurowiec powstał w 2003 roku a autorem projektu była pracownia architektoniczna Sordo Madaleno Arquitecto.

Interlomas

Sąsiadująca z Santa Fe dzielnica ma bardziej zróżnicowany charakter, oprócz centrów handlowych, biurowców i siedzib firm znajduje się tu także kilka osiedli apartamentowców. Kilka osiedli mieszkaniowych ma też nice bardziej kameralny charakter i architekturę nawiązującą do starych meksykańskich puebli. Wszystko to dla osób interesujących się architekturą tworzy ciekawą, zróżnicowaną mieszankę stylów.

Jednym z ciekawszych architektonicznie centrów handlowych jest Paseo Interlomas, z charakterystycznym budynkiem domu towarowego Liverpool. Ten budynek, owstały w 2011 roku, zaprojektowany został przez meksykańską pracownię Rojkind Arquitectos.  Dom towarowy futurystycznym kształtem przypomina statek kosmiczny i świetnie komponuje się z sąsiednimi budynkami.

Interlomas jest szybko rozwijającą się dzielnicą, gdzie oprócz budynków będących siedzibami firm, jest sporo ciekawych osiedli apartamentowców. Wyróżniającym się zespołem ze względu na wielkość i nowoczesną architekturą jest Central Park Interlomas. Ten niedawno ukończony kompleks 12 wież, mających 10 i 20 pięter, usytuowany jest na wzgórzu, tworząc charakterystyczne dla tej dzielnicy i doskonale widoczne osiedle. Autorem projektu jest pracownia Migdal Arquitectos.

error: Content is protected !!