Malta

Malta jest jest niewielką wyspą położoną na morzu Śródziemnym między Europą a Afryką. Właśnie strategiczne położenie wpłynęło na to, jak dziś wygląda wyspa. W XVI wieku na wyspę przybył Zakon Kawalerów Maltańskich, aby przeciwstawić się ekspansji Imperium Osmańskiego. W roku 1565 wyspa przetrwała wielomiesięczne  oblężenie dzięki doskonałemu ufortyfikowaniu oraz męstwu obrońców. Wspaniałe i dobrze zachowane forty nadają dziś charakter krajobrazowi wyspy. Strategiczne położenie oraz dawne umocnienia, pozwoliły także obronić Maltę w czasie II wojny światowej przez Brytyjczyków, do których wówczas należała wyspa. Mieszkańcy są dziś bardzo dumni z własnej historii oraz dziedzictwa.  Malta uzyskała niepodległość w 1963 r. i wstąpiła do Unii Europejskiej w 1974 r. 

Oprócz powszechnej znajomości angielskiego coraz mniej rzeczy przypomina o niedawnej brytyjskiej przeszłości wyspy. W kilku miejscach Valletty napotkamy tradycyjne brytyjskie budki telefoniczne oraz skrzynki pocztowe, wyróżniające się na tle architektury śródziemnomorskiej. Dziś już trochę zaniedbane budki telefoniczne wciąż wpływają na charakter Malty.

Valletta

Rozpalona słońcem stolica Malty jest starym, niezwykle klimatycznym miastem. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO imponuje nie tylko zagęszczeniem zabytków, ale przede wszystkim pięknym położeniem oraz urokliwymi ulicami i zakątkami. W sercu miasta znajduje się ogromny, surowy gmach Pałacu Wielkich Mistrzów (szczegóły dotyczące zwiedzania heritagemalta.org ) oraz Kontrkatedra św. Jana. Wyróżniają się także budynki historycznych siedzib rycerzy Zakonu Kawalerów Maltańskich, zwane oberżami. Kawalerowie przybywali na służbę z różnych stron Europy, dlatego oberże grupowały ich według języków.

Siedziba Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego do dziś pełni funkcje rządowe i reprezentacyjne, część jest udostępniana zwiedzającym. Obecnie wnętrza są niestety restaurowane, dostępna jest tylko niewielka wystawa części eksponatów z doskonałej zbrojowni. Przed frontem Pałacu wznosi się budynek Straży Głównej. Zbudowane w 1603 r. koszary były siedzibą straży przybocznej Wielkiego Mistrza.

Jednym z najciekawszych zabytków Valletty jest Kontrkatedra św. Jana. Budynek Został wybudowany przez Kawalerów Maltańskich w latach 1572-77, z zewnątrz wygląda bardzo prosto i skromnie, dopiero wnętrze zaskakuje wyglądem. Najciekawszym elementem są płyty nagrobne rycerzy i urzędników, wypełniające całą podłogę kościoła. Informacje i aktualności o godzinach otwarcia oraz cenach biletów wstępu podaje oficjalna strona www.stjohnscocathedral.com/

Najbardziej niezwykłe jest barokowe wnętrze katedry, kontrastujące  z surową, starszą o wiek fasadą.  Wnętrze jest barokowe, ponieważ w latach 60. XVII wieku wielki mistrz Rafael Cotoner zainicjował remont i przebudowę, która nadała katedrze dzisiejszy wygląd. Wspaniałe barokowe dekoracje dorównują najbogatszym kościołom rzymskim. Charakterystyczne i robiące największe wrażenie są wspaniałe płyty grobowe, którymi pokryta jest niemal cała podłoga katedry. Misternie wycięte z różnokolorowego marmuru płyty odznaczają się często dużym artyzmem i kunsztem wykonania. Przedstawione wizerunki oraz symbolika są doskonałym świadectwem epoki.

Zajazd Kastylijski (oberża) jest jedną z ośmiu tego typu siedzib rycerzy Zakonu Kawalerów Maltańskich. Rycerze byli skoszarowani według języka, w tym budynku siedzibę mieli joannici z Kastylii, Leonu oraz Portugalii. Zajazd ucierpiał w bombardowaniach w czasie II wojny światowej. Po wojnie został odrestaurowany, obecnie siedzibę ma w nim prezydent Republiki Malty.

 

W pobliżu Zajazdu Kastylijskiego znajdują się ogrody Barakka (Upper Barakka Gardens). Jedna z tablic pamiątkowych w ogrodach upamiętnia poległych polskich marynarzy z niszczyciela ORP „Kujawiak”. Codzienną atrakcją jest możliwość obserwowania ceremonii oddawania salutu armatniego. Rozpościerają się stąd również piękne widoki na fort Saint Angelo oraz malownicze Birgu.

 

Trzy Miasta (Birgu, Cospicua, Senglea)

Naprzeciwko Valletty, po drugiej stronie  zatoki morskiej  położone są trzy stare, połączone ze sobą miasta. Obecnie tworzące jedną całość Birgu (Vittoriosa), Senglea i Cospicua historycznie były trzema różnymi miastami,  z prawami miejskimi nadanymi po Wielkim Oblężeniu Malty.  Wycieczka małym promem miejskim z Valletty i spacer urokliwymi uliczkami to obowiązkowy punkt pobytu na Malcie. Oprócz zabytkowej architektury i urokliwych zakątków znajduje się tu także muzeum poświęcone udziałowi Malty w II wojnie światowej. Malta at War Museum, położone w surowych kamiennych fortach jest jednym z najważniejszych muzeów na wyspie.

Birgu przylega do portu pełnego pięknych jachtów i łodzi. Można tu zobaczyć imponujące wielkością i bogactwem jachty milionerów oraz niewielkie łodzie mieszkańców. Rozległy port otoczony przez wysokie kamienice jest jednym z najbardziej malowniczyhc miejsc na Malcie.

Trzy Miasta rozłożone wokół portu są również pełne malowniczych uliczek oraz placów. Spacer wąskimi uliczkami pozwala podziwiać charakterystyczne dla Malty budynki z ciekawymi detalami architektonicznymi. Jednym z nich są typowe zabudowane balkony, pomalowane na różne kolory.

Informacje praktyczne

Malta jest uznawana za jedno z najciekawszych miejsc do nurkowania w basenie Morza Śródziemnego. Łatwość dotarcia na wyspę oraz duży wybór centrów nurkowych zachęcają do skorzystania z oferty. Lista organizatorów nurkowania znajduje się na stronie www.visitmalta.com

Nurkowanie na Malcie odbywa się na trzech wyspach: Malcie, Gozo i Comino, gdzie można znaleźć miejsca nurkowe o dla wszystkich poziomów płetwonurków. Wokół wyspy znajduje się wiele zatopionych wraków statków i okrętów.  Część z nich jest stosunkowo łatwo dostępna, można wymienić Um El Faroud, MV Rozi i HMS Maori.  Atrakcją są także podwodne jaskinie Ghar Lapsi, Santa Maria Caves and The Inland Sea. Można do tego dodać imponujące formacje skalne, głazy oraz podwodne łąki. Zdecydowana większość miejsc nurkowych jest dostępna z brzegu.

Najpopularniejszym miejscem do nurkowania na Malcie są okolice portu Ċirkewwa, położonego na północnym skraju wyspy, w pobliżu przystani promów na Gozo. Znajdziemy tam zatopione dwa nieduże wraki, holownik MV Rozi oraz trałowiec P29. Zatopione kilkadziesiąt lat temu statki są schronieniem dla ryb i atrakcyjnym miejscem do nurkowania. Dostęp jest możliwy z nabrzeża, do wody wchodzi się po kamiennych schodkach.

Marsaxlokk

Niewielkie miasteczko na południowym wschodzie wyspy jest jedną z wizytówek Malty. Sławę zawdzięcza portowi rybackiemu, pełnemu niezwykle malowniczych łodzi zwanych luzzu. Łodzie służą do codziennych połowów na okolicznych wodach, część z nich jest prosta i trochę zaniedbana, część pieczołowicie odrestaurowana, ale wszystkie są bardzo kolorowe. Na długim nadbrzeżu rozlokowały się restauracje, specjalizujące się oczywiście w rybach i owocach morza. Miasteczko na co dzień zachowuje wciąż autentyczny charakter, nasuwający skojarzenia z północną Afryką. Atrakcją miasteczka jest odbywający się w niedziele duży targ rybny.

ABG
ABC
ABF

Tradycyjne łodzie luzzu są jednym z symboli Malty. Pomalowane w jaskrawe kolory łódki mają zwyczajowo umieszczony na dziobie tradycyjny element, oczy egipskiego boga Ozyrysa (czasem zwane też okiem Horusa). To echo starożytnych wierzeń Egipcjan i Fenicjan, mających zapewnić rybakom pomyślne połowy oraz szczęśliwy powrót do portu. Sama konstrukcja luzzu wywodzi się z mocnych łodzi starożytnych Fenicjan.

Plaże Malty

Miłośnicy plażowania mogą czuć się lekko rozczarowani, spodziewając się dużych i łatwodostępnych plaż na Malcie. Wyspa jest skalista, ale kilka zatok kryje bardzo ładne piaszczyste plaże. Większość z nich położona jest w północnej i zachodniej części wyspy, ale w innych częściach można także znaleźć kilka ładnych miejsc do plażowania. W sezonie letni oraz w weekendy trzeba się liczyć, że plaże będą zatłoczone, ponieważ jest to także ulubiony sposób spędzania czasu mieszkańców. Latem Malta może być z pewnością alternatywą dla Włoch na kilkudniowy wyjazd połączony z odpoczynikiem na plaży.

Slide 1
Popeye village
Zatoka przy której zbudowano filmową dekorację Popeye Village pozwala na popływanie wśród skał w bajkowej scenerii.
Slide 2
Golden Bay
Jedna z największych piaszczystych plaż na Malcie
Slide 3
PARADISE Bay
Położona w północnej części wyspy Paradise Bay jest uważana z najładniejszą plażę na Malcie
Slide 4
St. George's Bay
Piaszczysta zatoka w Pacevill, rozrywkowej części St. Julian's, kryje urokliwą plażę miejską
next arrow
previous arrow

Plaża St. George’s Bay z widokiem na Pacevill. Jest to popularna plaża położona w sercu dzielnicy rozrywkowej, słynącej z nocnego życia.

Zaciszny zakątek Paradise Beach, pięknej plaża z jasnym piaskiem i lazurową wodą pośród skał, z pewnością zasługującej na swoją nazwę.

Ghadira Bay, Mellieha.Jest to zatoka z długą, piaszczystą plażą w północnej części Malty. Plaża cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, dlatego często bywa zatłoczona. Na wzgórzach ponad zatoką rozpościera się spokojne miasteczko Mellieha.

error: Content is protected !!