Półwysep Snæfellsnes

Ciągnący się ponad 100 km półwysep nazywany jest „Islandią w miniaturze”, ponieważ można tu znaleźć niemal wszystkie charakterystyczne krajobrazy i atrakcje znane z innych rejonów wyspy. Zachodni kraniec zdominowany jest przez wulkan Snæfellsjökull, ogromny wierzchołek pokryty czapą wiecznego lodu. Ten rejon słynie także z malowniczych klifów i pięknych formacji skalnych. Warto tu odwiedzić pustawe zimą miasteczka Arnarstapi oraz Hellnar, gdzie wytyczono trasy spacerowe z widokami na postrzępione przez fale morskie klify. Północny brzeg półwyspu to rybackie miasteczka, nieduże porty i górzyste krajobrazy. To tu znajduje się jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej fotografowanych gór na Islandii, Kirkjufell oraz położone w jej cieniu portowe miasteczko Grundarfjörður. 

Akranes i Borganes

Jadąc od strony Reykjaviku na półwysep Snæfellsnes warto zobaczyć te dwa ciekawe nadmorskie miasteczka. Akranes jest położone wokół sporego portu rybackiego, na tle majestatycznych gór.  Typowa islandzka zabudowa, sugestywny cypel ze starą i nową latanią morską oraz sam port są warte poświęcenia godziny lub dwóch na spacer. Widać stąd Reykjavik położony po drugiej stronie zatoki Faxaflói.  Położone kilkadziesiąt kilometrów dalej Borganes oraz zajmujące nieduży cypel bezpośrednio sąsiadujące Borgarbyggð mają wyjątkowo widowiskowe położenie. Konieczny jest przystanek przed tymi miejscowościami, żeby podziwiać bajkowe widoki, zwłaszcza na budynki Borgarbyggð na tle morza i gór.  Droga prowadzi długim mostem i groblą przez fiord Borgarfjörður. Widoki na morze oraz pobliskie góry są zapierające dech w piersiach.

Południe półwyspu Snæfellsnes

Przejazd drogą wokół półwyspu Snæfellsnes jest sporą atrakcją cieszącą wzrok. Widok na góry z jednej strony, płaskie łąki i morze z drugiej, rzadko mijane małe farmy, wszystko to na długo zapada w pamięć. Bardzo malowniczą formacją skalną, położoną po drodze są Gerðuberg Cliffs, gdzie bazaltowe kolumny tworzą długie, strome urwisko. Okolice miasteczek Arnarstapi oraz Hellnar to piękne nadmorskie klify, tworzące łuki skalne i ostańce. Nad okolicą góruje majestatyczny wulkan Snæfellsjökull, którego pokryty lodowcem wierzchołek oraz pola lawy tworzą niezwykły, surowy krajobraz. Wiatr zwiewający ze szczytu śnieg wyczarowuje często biały, zimowy krajobraz bez opadów śniegu.

Zjeżdżając kilka kilometrów z głównej drogi w kierunku Gerðuberg Cliffs zobaczymy niezwykły krajobraz. Ta formacja geologiczna w postaci pionowych, regularnych skał ciągnie się kilka kilometrów wśród łąk i pól lawy. W pobliżu znajduje się miejscowość z malowniczym kościółkiem. Zjazd z drogi nr 54 jest dobrze oznakowany i dojazd nie nastręcza trudności.

Dużą atrakcją półwyspu Snæfellsnes są pola lawy,  piękne klify i formacje skalne w pobliżu Arnarstapi oraz Hellnar. W miejscowościach tych można spacerować wytyczonymi ścieżkami na klifach, znajdziemy także kilka platform ze spektakularnymi widokami na morze oraz pobliską górę Stapafell. Najczęściej chyba fotografowaną formacją skalną jest widowiskowy, wyłaniający się z morza kamienny most w Arnarstrapi. Klify są także siedliskiem ptaków morskich, które można obserwować w przez cały rok. Obecnie te miejscowości są nastawione na obsługę turystów, w przeszłości były ruchliwymi portami rybackimi z historią sięgającą XVI wieku.

ABG
ABC
ABF

Informacje praktyczne

Podróżowanie zimą po półwyspie Snæfellsnes  potrafi przynieść niespodzianki. Cały rejon zachodniej Islandii znany jest z tzw. czarnego lodu, czyli bardzo częstej gołoledzi na drogach. Duża wilgotność powietrza oraz zimne wiatry z północy powodują regularne oblodzenia jezdni, ale islandzkie drogi oraz samochody są do tego doskonale przystosowane. Samochody zimą mają opony z kolcami doskonale trzymającymi się nawet czystego lodu, asfalt na drogach jest wymieszany z drobnymi kamieniami, co także zwiększa przyczepność oraz nie powoduje nadmiernego niszczenia powierzchni asfaltu przez stalowe kolce. We znaki potrafią dać się także silne wiatry oraz nagłe opady śniegu, połączenie tych czynników daje widowiskowe zamiecie śnieżne, trwające czasem wiele godzin, a nawet dni. Fragmenty dróg bywają zamykane przez służby drogowe, warto elastycznie planować podróż oraz śledzić komunikaty na stronie http://www.road.is/

Zachodnia Islandia to dobre miejsce do polowania na zorzę polarną. Więcej informacji na temat fotografowania zorzy polarnej na stronie https://portalpodroze.pl/islandia-zima/

Kirkjufell

Charakterystyczny wierzchołek wyłaniającej się wprost z morza góry Kirkjufell jest uznawany za jeden z symboli Islandii. W pobliżu góry znajdują się niewielkie wodospady Kirkjufellsfoss, zdjęcie malowniczych kaskad na tle ostrego wierzchołka jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na wyspie. Mimo że wierzchołek wznosi się na 463 m n.p.m., wspinaczka na stromy szczyt jest trudna, dostępna tylko dla doświadczonych wspinaczy przy dobrej pogodzie. Fani serialu „Gra o tron” na pewno rozpoznają to miejsce ze scen w sezonie 7. Jest to jedno z wielu miejsc wyspy, które zagrało w tym serialu plenery Północy czy ziem Za Murem.

ABG
ABC
ABF

W cieniu góry Kirkjufell położone jest nieduże miasteczko Grundarfjörður. Życie w miasteczku toczy się wokół portu rybackiego oraz obsługi turystów. Malownicze położenie miasteczka i dogodne położenie zachęca do odwiedzin. Charakterystycznym punktem miasteczka jest nieduży kościół położony na wzgórzu z widokiem na górę Kikjufell.

error: Content is protected !!