DSC_4026_HDR-L1
DSC_5066-Edit_A_L1
DSC_3489_L1
DSC_5354_L1

Dolina Aosty

Ten alpejski region Włoch oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów, imponujących zamków i warowni jest bardzo zróżnicowany kulturowo. Miasto Aosta oraz rejony położone bliżej granicy z Francją bardziej przypominają ten kraj, niż Włochy. Często wśród mieszkańców usłyszymy język francuski, architektura i kuchnia ma także wiele wspólnego z sąsiadem. Wjeżdżając w mniejsze, boczne doliny na północy, mamy wrażenie znalezienia się w Szwajcarii czy północnych Niemczech. Osadnicy mówiący niemieckimi dialektami przybyli tu setki lat temu, do dziś zachowują język i obyczaje przodków. 

Najlepsze krajobrazy Doliny Aosty znajdują się na zachodzie oraz północy tego regionu. Zachód to masyw Mont Blanc, na który można zrobić doskonałą i łatwą wycieczkę nowoczesną kolejką gondolową. Na północ, w stronę Szwajcarii odchodzi kilka mniejszych dolin. Otoczone przez ośnieżone szczyty o wysokości ponad 4 000 m zielone doliny, kamienna i drewniana zabudowa miasteczek tworzą malownicze widoki. Jedną z najładniejszych dolin jest Valle di Gressoney (Valle del Lys). Część doliny zasiedlona została w średniowieczu przez przybyłych z terenów Szwajcarii pasterzy mówiących niemieckim dialektem Wallisertiitsch (Walserdeutsch). Do dziś kilka miejscowości zachowało charakter i kultywuje kulturę Walser, mamy wrażenie znalezienia się w Szwajcarii lub południowych Niemczech.

 

Położona na wysokości 1635 m n.p.m. Gressoney-La-Trinité jest najwyższą wioską w Valle di Gressoney. Miejscowość położona jest u stóp lodowca Lys, nad rzeczką o tej samej nazwie. Ozdobą są tradycyjne, duże domy Walser o charakterystycznej architekturze.

U wlotu do doliny Gressoney położone jest miasteczko Pont-Saint-Martin. Nazwę bierze od doskonale zachowanego dużego rzymskiego mostu. Most znajduje się na wybudowanej przez Rzymian drodze do Galii oraz Brytanii, pozostałości traktu widoczne są także na obrzeżach miasteczka, jest to dobrze zachowany fragment bruku oraz kamienny łuk nad drogą.

Ivrea to kolejne ciekawe miasto z bogatą historią, leżące na początku Doliny Aosty. Powstało w starożytności, po upadku Rzymu było jedną ze stolic Longobardów. Okres rozkwitu miasta przypadł na wieki średnie, kiedy na ważności zyskało położenie na szlaku prowadzącym z Włoch na północ przez Alpy. Śladem średniowiecznej świetności miasta jest ogromny, ponury zamek z XIV wieku.

Aosta

Aosta jest malowniczo położona na środku doliny, miasto dało nazwę całemu regionowi. Ogromną ozdobą miasta są niesamowite widoki na otaczające szczyty oraz spektakularne rzymskie zabytki.

Aosta jest ładnym i spokojnym miastem z francuskimi wpływami. Uroku dodają otaczające je wysokie i malownicze szczyty górskie. Centralny plac miasta Piazza Emile Chanoux otaczają eleganckie budynki z XIX wieku. Centralne miejsce zajmuje rozłożysty ratusz miejski, ze względu na wpływy francuskie nazywany Hôtel de Ville.

Rzymska brama Porta Praetoria pochodzi z 25 r.p.n.e. Dzisiejszą Aostę zbudowano z rozkazu cesarza Oktawiana Augusta na wzór ufortyfikowanego obozu wojskowego ze względu na strategiczne położenie na szlakach do Galii. Do dziś zachowały się fragmenty rzymskich murów obronnych. Przez wieki Brama Pretoriańska była główną bramą do miasta otoczonego murami.

Informacje praktyczne

Dolina Aosty kończy się pod masywem Mont Blanc. Co prawda zdobycie samego szczytu wymaga odpowiedniego doświadczenia i sprzętu, ale przeciętny turysta może dziś łatwo dostać się w okolice najwyższej góry w Alpach dzięki doskonałej kolejce linowej. Krajobrazy nie ustępują włoskim Dolomitom.

Stacja początkowa kolejki linowej Funivie Monte Bianco znajduje się na końcu doliny w Courmayeur, niedaleko do wjazdu do tunelu pod Aiguille du Midi w masywie Mont Blanc. Znajduje się tu także duży parking oraz kilka restauracji. Wjazd kolejką jest dwustopniowy, stacją pośrednią jest Pavillon, oferujący piękne widoki i możliwość spaceru. Stacją docelową jest Punta Helbronner, szczyt o wysokości 3462 m n.p.m. Stacja końcowa oraz schronisko znajdują się na lodowcu, nawet latem temperatura nie przekracza kilku stopni. Bardziej ambitny spacer wymaga odpowiedniego ubrania i butów do poruszania się po lodowcu. Same wagony kolejki są duże, nowoczesne i wygodne. Wagony obracają się w czasie jazdy, pozwalając każdemu pasażerowi cieszyć się niesamowitymi widokami.

Na Punta Helbronner znajduje się także stacja francuskiej kolejki gondolowej Télécabine Panoramique Mont-Blanc, którą można wjechać na szczyt Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.). Szczyt ten łączy także kolejka gondolowa z francuskim Chamonix. Aktualne ceny biletów i dostępność można znaleźć na powyżej podlinkowanych stronach.

Zamki Doliny Aosty

Strategiczne położenie Doliny Aosty oraz burzliwe dzieje tego rejonu były przyczyną wybudowania przez wieki wielu zamków, oraz warowni. Dziś te niezwykle malownicze budowle są ozdobą i magnesem przyciągającym turystów.

W najwęższym miejscu doliny Aosty, gdzie urwiste skały i rzeka naturalnie zwężają dolinę, zbudowano fortecę Bard. Przez wieki twierdza pozwalała kontrolować jeden z ważniejszych szlaków przez Alpy. Drogę tę wykorzystały wojska Napoleona Bonaparte do uderzenia na Austriaków zajmujących wówczas północne Włochy. Francuzi dokonali szalenie trudnego zadania, przeprowadzając skrycie przez wąskie przełęcze alpejskie w warunkach zimowych 40 000 żołnierzy. Wojska zostały zatrzymane na 2 tygodnie przez 300-osobową załogę twierdzy. Twierdza była niemożliwa do zdobycia bez ciężkiej artylerii, której nie mieli Francuzi. Armii udało się przejść, wysadzając część skał dla poszerzenia wąskich górskich ścieżek wokół twierdzy oraz korzystając z fortelu. Armaty i tabory przeszły niezauważone pod osłoną nocy, częściowo tuż pod murami twierdzy. Drogę wyłożono końskim nawozem i słomą, żołnierze wykazali się żelazną dyscypliną i wyszkoleniem, przechodząc nocą w całkowitej ciszy. Rano obrońcy zobaczyli plecy armii, która przemaszerowała pod ich nosem oraz nieliczne oddziały pozostawione dla dalszego oblężenia. 

Zwłoka w marszu nie zapobiegła błyskotliwej kampanii włoskiej Napoleona, zakończonej ogromnym zwycięstwem pod Marengo. Aby zabezpieczyć sobie drogę odwrotu oraz uniknąć problemów w przyszłości, Francuzi wysadzili wówczas fort.  Karol Albert Sabaudzki odbudował Bard dopiero w 1830 roku, wkrótce forteca straciła znaczenie strategiczne z uwagi na rozwój ciężkiej artylerii. Twierdza Bard może być znana fanom kina, ponieważ nakręcono tu sceny do filmu The Avengers 2: Age of Ultron. Dziś we wnętrzach znajduje się muzeum Alp.

Okolice miasta Aosta oraz droga z Ivrea do Aosty pozwalają na zobaczenie fantastycznych zamków z różnych epok. Warto zatrzymać się w miejscowości Saint-Pierre z malowniczym zamkiem i kościołem. W pobliżu tej miejscowości najduje się kilka zamków z różnych epok.

Doskonale zachowany zamek Fenis, z basztami i krużgankami wygląda bajkowo. Warto zarezerwować trochę czasu na zwiedzenie wnętrz, które odbywa się w grupach. Ten średniowieczny, niewielki zamek jest doskonale zachowany i niezwykle malowniczy. Bez wątpienia jest to jeden z najładniejszych średniowiecznych zamków w Europie.

error: Content is protected !!