Klasztory w Meteorach

Meteory są niedużym pasmem górskim w środkowej Grecji w pobliżu miasta Kalambaka. Niezwykle efektowne i niedostępne szczyty skał posłużyły greckim mnichom do wybudowania na ich szczytach klasztorów. Pierwsze jaskinie i niewielkie samotnie mnichów zostały przekształcone w XIV i XV wieku w imponujące monastyry. Łącznie powstało ich na tym obszarze 24, do dziś używanych i możliwych do zwiedzania jest 6. Na trasie między klasztorami znajdują się doskonałe punkty widokowe. Krajobrazy należą do najpiękniejszych w Grecji.

  

Monastyr Świętej Trójcy (Moni Ajias Triados) położony jest blisko Kalambaki, dlatego stanowi dobry punkt początkowy do zwiedzania klasztorów. Do klasztoru wiedzie z centrum miasta ścieżka, wejście stąd zajmuje mniej niż godzinę, ale wymaga dobrej kondycji. Dla zmotoryzowanych jest parking w pobliżu, natomiast na samą skałę wchodzi się wykutymi w skale schodami.

Monastyr Św. Trójcy funkcjonował już pod koniec w XIV wieku. Główna świątynia w klasztorze została wybudowana około roku 1476, natomiast zdobiące ją freski w stylu bizantyjskim pochodzą z XVII i XVIII wieku. W klasztorach nie można oficjalnie robić zdjęć, ale na przykład w tym obiekcie panowały trochę bardziej liberalne zasady. Styl zdobień, tematyka i sposób przedstawienia świętych jest bardzo podobny w pozostałych klasztorach.

Monastyr  zwany Wielkim Meteorem (Moni Megalu Meteoru), oficjalnie Przemienienia Pańskiego (Metamorfosis) jest największym i najstarszym klasztorem w Meteorach. Początki budowli sięgają 1340 r., dlatego jest to też najważniejszy klasztor z bogatą kolekcją ikon i starodruków. Znajdującą się tutaj cerkiew zdobią doskonałe freski z XV wieku. Z wysokich murów i klasztornych krużganków rozpościerają się doskonałe widoki, szczególnie dobrze widoczny jest położony w pobliżu klasztor Warłama.

Klasztor Warłama (Moni Warlaam) leży na wyjątkowo niedostępnej skale, nawet jak na Meteory. Pierwsze kościółki zbudował tu mnich Warłam w połowie XIV wieku, po jego śmierci miejsce zostało porzucone na długi czas, ponieważ był trudno dostępne. Dopiero w XVI wieku budowniczy wykorzystali system powiązanych drabin, które  przerzucili nad urwiskami.  W ten sposób wzniesiono obecnie widoczne zabudowania. Klasztor niewątpliwie wyróżnia się wspaniałą architekturą wkomponowaną w skałę oraz freskami z XVI i XVII w.

Monastyr Rusanu (Moni Roussanou) pod wezwaniem Św. Barbary jest położony na stromej skale poniżej klasztoru Warłama, tuż przy drodze do Kalamaki. Mieszkają w nim obecnie zakonnice, natomiast klasztor obecny kształt uzyskał po przebudowach w XVI wieku. Z tego okresu pochodzą też zdobiące go piękne freski.

QAZ
QAX
QAS
QAW
QAR
QAD
QAC
QAF
QAV
previous arrow
next arrow
QAZ
QAX
QAS
QAW
QAR
QAD
QAC
QAF
QAV
previous arrow
next arrow

Informacje praktyczne

Najlepszą bazą do zwiedzania meteorów jest nieduże miasto Kalambaka. Znajdziemy tu duży wybór noclegów, restauracji i sklepów. Same klasztory, podobnie jak pasmo Meteorów, znajduje się bardzo blisko miasta. Do monastyru Św. Trójcy wiedzie ścieżka z Kalambaki. Dla osób w dobrej kondycji wejście zajmuje około 30-40 minut. Najdalej położony Wielki Monastyr znajduje się około 4 km dalej. Odległości nie są wielkie, ale nie ma tam oficjalnej komunikacji np. autobusami. Dla osób zmotoryzowanych są dostępne parkingi i oczywiście jest to najwygodniejszy sposób dotarcia do klasztorów. Osoby dysponujące własnym transportem mogą bez dużego wysiłku zwiedzić jednego dnia 3-4 najważniejsze klasztory, natomiast wieczorem podziwiać wspaniałą panoramę z punktów widokowych. Do każdego z klasztorów wejście prowadzi wykutymi w skale stopniami, dlatego latem zwiedzanie warto rozpocząć wcześnie rano, kiedy upał nie jest jeszcze dokuczliwy.

Klasztory są zamieszkałe i zarządzane przez mnichów i mniszki. Są to miejsca kultu, do których przybywa wielu wiernych obrządku prawosławnego z różnych krajów Europy. Wymagany jest oczywiście odpowiedni strój oraz zachowanie. Niestety klasztory są nieczynne w niektóre dni tygodnia, nie jest to w żaden sposób ujednolicone. Dlatego należy koniecznie sprawdzić dni i godziny otwarcia przed przyjazdem. Dni otwarcia mogą być różne także w sezonie zimowym. Mnisi prowadzą swoje strony internetowe, np. https://www.meteoromonastery.gr/episkepsi/  jest stroną Wielkiego Monastyru. W klasztorach nie można robić zdjęć, zwłaszcza że niektóre sale są monitorowane a zakaz ściśle egzekwowany. Wstęp do każdego z klasztorów jest płatny osobno.

Bardzo ciekawym elementem klasztorów są różne windy i wagoniki, którymi do dziś transportowane jest zaopatrzenie. Niektórymi z nich przewożone są także osoby chcące zwiedzić klasztor, które mają problemy z samodzielnym wejściem po schodach. Dziś wiele z tych wind unowocześniono, natomiast wysokie urwiska powodują, że jazda wygląda dramatycznie. Starsze, zachowane i eksponowane systemy lin i kołowrotków do tych wagoników nie wyglądają zbyt solidnie, dlatego w przeszłości dotarcie do klasztorów wymagało odwagi i było niebezpieczne.

Miejscami, które koniecznie trzeba odwiedzić są punkty widokowe położone przy trasie łączącej klasztory. Meteory to przede wszystkim niezwykły krajobraz, na dodatek niezależnie od pory roku. Podziwianie zachodu słońca z takimi widokami stanowi z pewnością doskonałe zwieńczenie pełnego wrażeń dnia.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawych miejsc we Włoszech. Znajdź inspirację do odwiedzenia mniej popularnych miejsc w tym pięknym kraju.

error: Content is protected !!