
Klasztory w Meteorach
Meteory są niedużym pasmem górskim w środkowej Grecji w pobliżu miasta Kalambaka. Niezwykle efektowne i niedostępne szczyty skał posłużyły greckim mnichom do wybudowania na ich szczytach klasztorów. Pierwsze jaskinie i niewielkie samotnie mnichów zostały przekształcone w XIV i XV wieku w imponujące monastyry. Łącznie powstało ich na tym obszarze 24, do dziś używanych i możliwych do zwiedzania jest 6. Na trasie między klasztorami znajdują się doskonałe punkty widokowe. Krajobrazy należą do najpiękniejszych w Grecji.
Monastyr Świętej Trójcy (Moni Ajias Triados) położony jest blisko Kalambaki, dlatego stanowi dobry punkt początkowy do zwiedzania klasztorów. Do klasztoru wiedzie z centrum miasta ścieżka, wejście stąd zajmuje mniej niż godzinę, ale wymaga dobrej kondycji. Dla zmotoryzowanych jest parking w pobliżu, natomiast na samą skałę wchodzi się wykutymi w skale schodami.
Monastyr Św. Trójcy funkcjonował już pod koniec w XIV wieku. Główna świątynia w klasztorze została wybudowana około roku 1476, natomiast zdobiące ją freski w stylu bizantyjskim pochodzą z XVII i XVIII wieku. W klasztorach nie można oficjalnie robić zdjęć, ale na przykład w tym obiekcie panowały trochę bardziej liberalne zasady. Styl zdobień, tematyka i sposób przedstawienia świętych jest bardzo podobny w pozostałych klasztorach.
Monastyr zwany Wielkim Meteorem (Moni Megalu Meteoru), oficjalnie Przemienienia Pańskiego (Metamorfosis) jest największym i najstarszym klasztorem w Meteorach. Początki budowli sięgają 1340 r., dlatego jest to też najważniejszy klasztor z bogatą kolekcją ikon i starodruków. Znajdującą się tutaj cerkiew zdobią doskonałe freski z XV wieku. Z wysokich murów i klasztornych krużganków rozpościerają się doskonałe widoki, szczególnie dobrze widoczny jest położony w pobliżu klasztor Warłama.
Klasztor Warłama (Moni Warlaam) leży na wyjątkowo niedostępnej skale, nawet jak na Meteory. Pierwsze kościółki zbudował tu mnich Warłam w połowie XIV wieku, po jego śmierci miejsce zostało porzucone na długi czas, ponieważ był trudno dostępne. Dopiero w XVI wieku budowniczy wykorzystali system powiązanych drabin, które przerzucili nad urwiskami. W ten sposób wzniesiono obecnie widoczne zabudowania. Klasztor niewątpliwie wyróżnia się wspaniałą architekturą wkomponowaną w skałę oraz freskami z XVI i XVII w.
Monastyr Rusanu (Moni Roussanou) pod wezwaniem Św. Barbary jest położony na stromej skale poniżej klasztoru Warłama, tuż przy drodze do Kalamaki. Mieszkają w nim obecnie zakonnice, natomiast klasztor obecny kształt uzyskał po przebudowach w XVI wieku. Z tego okresu pochodzą też zdobiące go piękne freski.

Informacje praktyczne
Najlepszą bazą do zwiedzania meteorów jest nieduże miasto Kalambaka. Znajdziemy tu duży wybór noclegów, restauracji i sklepów. Same klasztory, podobnie jak pasmo Meteorów, znajduje się bardzo blisko miasta. Do monastyru Św. Trójcy wiedzie ścieżka z Kalambaki. Dla osób w dobrej kondycji wejście zajmuje około 30-40 minut. Najdalej położony Wielki Monastyr znajduje się około 4 km dalej. Odległości nie są wielkie, ale nie ma tam oficjalnej komunikacji np. autobusami. Dla osób zmotoryzowanych są dostępne parkingi i oczywiście jest to najwygodniejszy sposób dotarcia do klasztorów. Osoby dysponujące własnym transportem mogą bez dużego wysiłku zwiedzić jednego dnia 3-4 najważniejsze klasztory, natomiast wieczorem podziwiać wspaniałą panoramę z punktów widokowych. Do każdego z klasztorów wejście prowadzi wykutymi w skale stopniami, dlatego latem zwiedzanie warto rozpocząć wcześnie rano, kiedy upał nie jest jeszcze dokuczliwy.
Klasztory są zamieszkałe i zarządzane przez mnichów i mniszki. Są to miejsca kultu, do których przybywa wielu wiernych obrządku prawosławnego z różnych krajów Europy. Wymagany jest oczywiście odpowiedni strój oraz zachowanie. Niestety klasztory są nieczynne w niektóre dni tygodnia, nie jest to w żaden sposób ujednolicone. Dlatego należy koniecznie sprawdzić dni i godziny otwarcia przed przyjazdem. Dni otwarcia mogą być różne także w sezonie zimowym. Mnisi prowadzą swoje strony internetowe, np. https://www.meteoromonastery.gr/episkepsi/ jest stroną Wielkiego Monastyru. W klasztorach nie można robić zdjęć, zwłaszcza że niektóre sale są monitorowane a zakaz ściśle egzekwowany. Wstęp do każdego z klasztorów jest płatny osobno.

Bardzo ciekawym elementem klasztorów są różne windy i wagoniki, którymi do dziś transportowane jest zaopatrzenie. Niektórymi z nich przewożone są także osoby chcące zwiedzić klasztor, które mają problemy z samodzielnym wejściem po schodach. Dziś wiele z tych wind unowocześniono, natomiast wysokie urwiska powodują, że jazda wygląda dramatycznie. Starsze, zachowane i eksponowane systemy lin i kołowrotków do tych wagoników nie wyglądają zbyt solidnie, dlatego w przeszłości dotarcie do klasztorów wymagało odwagi i było niebezpieczne.
Miejscami, które koniecznie trzeba odwiedzić są punkty widokowe położone przy trasie łączącej klasztory. Meteory to przede wszystkim niezwykły krajobraz, na dodatek niezależnie od pory roku. Podziwianie zachodu słońca z takimi widokami stanowi z pewnością doskonałe zwieńczenie pełnego wrażeń dnia.
Zapraszamy do obejrzenia ciekawych miejsc we Włoszech. Znajdź inspirację do odwiedzenia mniej popularnych miejsc w tym pięknym kraju.
